Çin istihbaratından kaçan Uygur Türkiye’de vuruldu


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Çin hükümeti adına yurtdışında bulunan Uygurluları ifşa etmek için muhbirlik yapmaya zorlandığını sosyal medya yoluyla açıklayan Çin pasaportuna sahip Uygur kökenli Yusufcan Ahmet Avcılar’da silahlı saldırıya uğradı. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Yusufcan Ahmet’in silahlı saldırıda yaralandığı belirlendi.  

 

Yusufcan Ahmet’in Çin istihbaratı ile ilgili açıklamalarından sonra Çin tarafından hedef alındığı düşünülüyor. Daha önce ailesi üzerinden tehdit edildiği için muhbirlik yaptığını itiraf eden Ahmet, Çin için muhbirlik ve Türkiye’ye kaçış sürecini geçtiğimiz yıl Radio Free Asia (RFA) ve El Cezire’ye anlatmıştı.

Çin annesi ile tehdit etti

Ahmet ve annesi 2011 yılında Tacikistan’a yaptıkları gezi sırasında ‘Çin’in güvenliğini tehlikeye atma suçundan 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ahmet, 2012’de Çin hükümetinin annesini tutuklayıp işkence ettiğini ve eğer Çin adına çalışmazsa annesini gözaltında tutmakla tehdit edildiğini söylemişti.

Kamplardaki işkenceleri anlatmıştı

Görevinin ilk zamanlarında Uygurların toplatıldığı ‘eğitim merkezlerinde’ hizmetçilik yaptığını söyleyen Ahmet, El Cezire’ye verdiği demeç sırasında eğitim merkezlerinde toplanan Uygurların çeşitli işkencelerden geçtiğini belirtmişti. Çin’in ‘eğitim merkezleri’ stratejisinin uluslararası alanda büyük bir ihlal olarak niteleyen Ahmet, ‘’Uygurlar olarak istediğimiz şekilde yaşama hakkına sahip değiliz.’’ demişti. Ahmet ayrıca Uygurlar hakkında Çin’e verdiği bilgilerden dolayı suçluluk duyduğunu itiraf ediyor.

Pekin’in muhbirleri her yerde

Çin adına zorla çalışmayı kabul eden Ahmet’e, 2012 yılından 2018’e kadar Afganistan, Pakistan ve Türkiye’deki Uygur topluluklarına sızması teklif edilmişti. Afganistan’daki Uygurları ifşa etmek için gönderilen Ahmet oradan kaçıp Türkiye’ye ulaşmıştı. Zonguldak’ta bir kömür madeninde işçi olarak çalışan Ahmet, burayı neden seçtiği sorusuna ‘’Uygurlular burada az bulunuyor. Bu yüzden Çinlilerin beni burada bulması zor.’’ demişti. Ahmet, geçen yıl haber ajanslarına yaptığı itiraflar sonrasında ölüme hazır olduğunu söylemişti.

 

Ahmet son olarak Pekin hükümetinin dünyanın birçok ülkesinde sayısız muhbire sahip olduğunu ve hükümetin yurt dışında bulunan Uygurları kaçırdığını iddia etmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *