Viyana saldırısı: Neden, nasıl?


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

COVID19 sebebiyle karantina uygulamasına gidecek olan Avusturya, önlemlerin alınmasına saatler kala başkent Viyana’da beklenmedik bir saldırıyla karşılaştı. Saldırı için Viyana’nın turistlerin en çok bulunduğu, gece hayatının yoğun olduğu bölgeler seçildi. Seitenstettengasse’de başlayan silah sesleri, ilk başta bölgedeki sinagoga bir saldırı yapıldığı düşüncesini akla getirdi. Saldırganın hızlı hareket ederek diğer sokaklara ve meydanlara doğru yönelmesi, birden fazla kişinin olduğu düşüncesini doğurdu. Açık kaynaklara yüklenen görüntüler de konuşmalar, açılan ateşler, intihar saldırısı yapıldığı söylentileri, kaçışan insanlar birden çok saldırganın olduğu fikrinin yayılmasına neden oldu. Viyana’nın merkezindeki altı farklı noktada açılan ateş sonucunda dört kişi hayatını kaybederken, yirmi iki kişi de yaralandı.

Türkiye iade etti, Avusturya erken salıverdi

Aslen Arnavut olan 20 yaşındaki Kurtin S., Avusturya’da doğup büyümüş birisiydi. Kökenleri Makedonya’nın Kalkandelen’e (Tetovo) ulaşıyordu. Ergenlik döneminde futbolcu olan Kurtin S., 19 yaşında iken, 2019 yılında Türkiye’ye gelerek Suriye sınırından geçmeyi planladı. Amacı IŞİD’e katılmaktı. Lakin alınan önlemler, örgüte karşı askeri operasyonlar ve IŞİD’in artık sınır hattının çok uzağında olması örgüte doğrudan dahil olmasının önüne geçti. Türkiye’de yakalanarak Avusturya’ya gönderilen Kurtin S., 25 Nisan 2019 tarihinde ayında 22 aylık hapis cezasına çarptırıldı. 5 Aralık 2019 tarihinde serbest bırakılan saldırgan, yaklaşık bir yıl sonra kent merkezinde saldırı gerçekleştirecekti. Avusturya istihbaratı tarafından izlenen 90 IŞİD destekçisinden biri olan Kurtin S., COVID19 salgınıyla birlikte dünya genelinde yaşanan karantina ve sosyal yaşamın kısıtlanmasının ardından hazırlıklarına başladı.

‘Radikallikten arındırılma’ programını kandırdı

Sürekli gittiği cami cemaati uç fikirleri ile biliniyordu. Yıllar boyunca herkes tarafından bilinen bu isimler, Kurtin’in çevresiydi. Geçmişte sabıkası olan Kurtin S.’in Slovakya’ya yaptığı yolculukta yanında Kosovalı bir arkadaşı da vardı. Annesinin arabasını alan arkadaşıyla birlikte komşu ülke Slovakya’ya giden bu ikili, Kurtin S.’e AK-47 tüfek almayı başarırken, gerekli mühimmatı alamadılar. IŞİD’e katılamayan, Kurtin S., ülkeye dönünce İçişleri Bakanlığı’nın ifadesiyle “radikallikten arındırılma” programını kandırarak bir anlamda yarım kaldığını düşündüğü bir işi bitirmeyi amaçlıyordu. AK-47 tüfek, tabanca, pala ve sahte intihar yeleği ile COVID19 karantinası başlamadan hemen önce, uzun bir süre daha beklemeyi istemeyerek saldırıyı gerçekleştirmeye karar verdi.

5 saatte durduruldu

2 Kasım tarihinde Viyana’nın merkezinde hayat devam ederken duyulmaya başlayan silah sesleri duyulmaya başladı. Herkesin aklına 2015 ve 2016 yılında yaşanan saldırıları geldi. Kurtin, hedef gözetmeksizin insanları vuruyor, kent merkezindeki farklı noktalara hızla giderek daha çok kişiyi öldürmeyi amaçlıyordu. O esnada yüzlerce kişinin bulunduğu Viyana Devlet Opera Binası sadece 10 dakikalık bir yürüme mesafesindeydi. İnsanlar ya kaçışıyor ya da oldukları binalarda saklanmaya çalışıyorlardı.

 

Kurtin S., sokak aralarında geziyor, girebildiği yerleşkelere girerek insanları vurmaya devam ediyordu. Polis memurlarının müdahalede yetersiz kalması, hatta yaralanan bir memuru iki Türk’ün kurtarması bölgeye özel eğitimli polis güçlerinin gönderilmesine sebep oldu. Yetkililer insanlara binalardan çıkmama çağrısı yaparken Avusturya’nın terörle mücadele ve özel harekât birimleri olan EKO Kobra ve WEGA timleri, saldırıların yaşandığı bölgelere giderek Kurtin S.’i saldırının başlamasından yaklaşık 5 saat sonra etkisiz hale getirdiler.

 

Hayatını kaybeden kişilerden biri de tıpkı Kurtin gibi 20 yaşında Makedonyalı bir Arnavut olan Nexhip Vrenezi, saldırının ilk başladığı anda lokantanın önünde beklerken hedef oldu.

IŞİD üstlendi

Viyana saldırısının ardından IŞİD, Telegram kanallarından yaydığı bildiride saldırıyı üstlendi. Kurtin S.’in örgüte biat ettiğine dair kendisinin çektiği çeşitli görseller gün yüzüne çıktı. IŞİD, saldırıyı gerçekleşen Kurtin S.’in künyesini Ebu Dücane el-Albani olarak açıkladı.

 

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, Slovakya istihbaratının mühimmat alımına dair kendileriyle bilgi paylaştığını açıkladı. Paylaşım neticesinde incelemelerde bulunan Avusturya istihbaratının, ek bilgi için Bratislava’dan istekte bulunduğunu söyleyen Nehammer, inceleme başlatılacağını ifade etti. Saldırısı sonrasında Avusturya, yaşları 18 ila 28 arasında değişen 14 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişilerden 10’u Viyana’da yaşıyor.

 

Avusturya İçişleri Bakanlığı, 2018 yılında yaptığı açıklamada 300 vatandaşının Irak ve Suriye’ye gitmek için ülkeyi terk ettiğini veya denerken yakalandığını açıkladı. Bu kişilerden 50’si ölürken, 100 civarındaki vatandaşın ise döndüğünü ifade etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *