CIA, yeni görev merkezi ile Çin’e odaklanıyor

CIA, Çin’i ABD’ye yönelik en büyük uzun vadeli tehdit olarak görme görüşünün bir yansıması olarak Çin için yeni bir görev merkezi de dahil olmak üzere bir dizi yapısal değişiklik yaptığını duyurdu. CIA Direktörü William Burns, ‘yeni Çin Misyon Merkezi’nin ABD’nin 21. yüzyılda karşı karşıya olduğu en önemli jeopolitik tehdit olan Çin hükümeti üzerindeki çalışmaları güçlendireceği açıklaması yaparak yeni görev merkezinin önemine atıfta bulundu.

 

CIA’in yeni düzenlemeleri arasında Uluslararası ve Teknoloji Misyon Merkezi de yer aldı. Üst düzey bir CIA yetkilisi, bu ikinci görev merkezinin küresel sağlık, ekonomik güvenlik, iklim değişikliği ve teknoloji dahil olmak üzere “ABD’nin küresel rekabet gücü için kritik” konulara odaklanacağını söyledi.

 

Eski CIA Çin analisti Rodney Faraon, yeni görev merkezinin terörle mücadele ve karşı istihbarat gibi diğer önemli görev merkezleri ile operasyon ve analizin temel işlevlerini bütünleştirdiğini söyledi. Düzenlemenin getirisi konusunda Faraon  “daha fazla iletişim ve işbirliği ile birlikte ne kadar yakın çalışılırsa, bilgi toplama ve istihbarat üretimi için o kadar iyi sonuçlar elde edilir,” dedi. Bir CIA yetkilisi ise, “Çin ile ana rekabet alanı teknoloji olduğu için” iki görev merkezi doğal olarak örtüşüyor. Bu yenilik ve teknolojideki devrime ayak uydurduğumuzdan emin olmakla ilgili,” dedi.

 

Aynı zamanda, geleneksel olarak yüksek öncelikli diğer iki bölge artık bağımsız değil, bölgelerinin bir parçası olacak: İran ve Kore misyon merkezleri sırasıyla Yakın Doğu Misyon Merkezi ve Doğu Asya ve Pasifik merkezi olarak birleştirilecek. Kore Misyon Merkezi, Kuzey Kore’den gelen nükleer ve füze tehditlerine yanıt vermek için 2017 yılında kurulmuştu.

Yetkili, iki yeni görev merkezine kimin liderlik edeceğini söylemeyi reddetti. CIA açıklaması, Başkan Yardımcısı David Cohen’in uygulamayı denetleyeceğini söyledi.

+ There are no comments

Add yours