NATO, 8 Rus diplomatın akreditasyonunu ‘ajan’ oldukları gerekçesiyle iptal etti

NATO, Brüksel’deki karargâhında çalışan sekiz Rus diplomatın gizli şekilde istihbarat ajanı olarak çalıştığını, bu sebeple tümünün akreditasyonunu iptal ettiğini duyurdu.

 

Brüksel’deki NATO ana karargâhında çalışmak için akreditasyon verilecek Rus vatandaşlarının sayısı da 20’den 10’a indirildi.  NATO yetkilisi, “Rus NATO Misyonu’nun, Rus istihbarat subayı olarak ilan edilmemiş sekiz üyesinin akreditasyonunu geri çektik” dedi. Rusya Federasyonu’nun NATO’ya akredite edebileceği mevzi sayısını 10’a indirdiğimizi de teyit edebiliriz” dedi. İngiliz Sky News televizyonu, akreditasyon iptalleriyle ilgili kararın “cinayetler, casusluk gibi tehlikeli Rus faaliyetlerinden şüphelenilmesi sonucu” geldiğini bildirdi.

 

NATO’nun Rus diplomatlarla ilgili bu adımı, 2018’den bu yana ilk oluyor. 2018’de de İngiltere’nin Salisbury kentinde yaşanan istihbarat çalışanlarının zehirlenmesi olayında Rusya suçlu bulunmuş; bunun üzerine NATO yedi Rus diplomatın akreditasyonunu iptal etmişti.

 

Birkaç tecrübeli Avrupalı ​​diplomat, NATO’daki Rus misyonunda bazı Rus yetkililerin (çoğu değilse de) casus olduğunun bilinen bir sır olduğunu, ancak eski Soğuk Savaş rakipleri arasında bazı temas noktaları olması gerektiği için buna hoşgörüyle bakıldığını söyledi.

 

+ There are no comments

Add yours