Çin, Askerlerine ‘Savaşa Odaklanma’ Emri Verdi


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Çin Başkanı, Xi Jinping, 1980 yılında yabancı sermayeyi ülkeye çekmek için kurulan ve Çin ekonomisinin dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olmasında önemli rol oynayan Shenzhen Özel Ekonomik Bölgesi’nin kırkıncı yıl dönümünü anma programı kapsamında Guangdong eyaletine geldi.

CNN’in Çin resmi haber ajansı Xinhua’ya dayandırdığı haberde, Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping’in Salı günü Çin güneyindeki Guangdong eyaletinde bulunan bir askeri üsse yaptığı ziyarette askerlere ‘savaşa odaklanın’ çağrısında bulunduğu belirtildi.

Haber ajansı Xinhua’ya göre Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri’ni ziyaret eden Jinping’in, askerlere ‘tüm zihnimizi ve enerjimizi savaşa hazırlanmak ve yüksek alarm durumunu sürdürmek için kullanmalıyız’ dediği ifade edildi.

ABD’nin Doğu Asya’da kurmak istediği ittifak güçlerine karşılık Çin’in orduya yönelik bu tarz ikazlarda bulunduğu iddia ediliyor.

Çin, ABD – Tayvan Yakınlaşmasından Şikâyetçi

Beyaz Saray’ın Pazartesi günü ABD Kongresi’ne, Yüksek Hareket Yetenekli Topçu Roket Sistemi(HIMARS) dâhil olmak üzere Tayvan’a ağır silah sistemleri satmayı planladığını bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanı sözcüsü Zhao Lijian, geçtiğimiz gün ABD’yi ‘Tayvan’a silah satışlarını derhal durdurmaya’ ve Tayvan ile askeri ilişkilerini kesmeye çağırdı. Çin hükümeti ne kadar karşı çıksa dahi ABD ile Tayvan arasındaki ilişkiler Trump yönetimi altında daha da yakınlaştı.

Çin hükümeti bu yakınlaşmalara karşılık, Tayvan çevresindeki askeri tatbikatlarını artırdı. 18-19 Eylül’de Çin’e ait yaklaşık 40 savaş uçağı Tayvan topraklarında uçuşlar gerçekleştirdi. Tayvan Başkanı Tsai Ing-wen, Çin’in bu hareketini bir ‘güç tehditi’ olarak niteledi.

Tayvanlı yöneticiler, Çin’in istediği ‘tek ülke, iki sistem’ düzenine geçmeyi kabul etmeseler de Çin, Tayvan’ın bağımsızlığının bir felaket olacağını söyleyerek, birleşme konusunda güç kullanma seçeneğine sahip olduğunu savunuyor.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, 16 Eylül’de Rand Corporation’a yaptığı bir konuşmada, Çin’in deniz gücü açısından ABD ile yarışamayacağını ifade etmişti. Ekim ayının başlarında Esper, Çin tehdidine karşı donanmayı nitelik ve nicelik olarak geliştireceklerini söylemiş, ‘Battle Force 2045’ planı dâhilinde 2045 yılına kadar insanlı ve insansız 500 gemiden oluşan modernize edilmiş bir ABD donanması inşa edileceğini duyurmuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *