El Kaide lideri Zevahiri’nin tercümanı: Astımdan öldü


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

El Kaide’nin Afganistan’daki mütercimlerinden biri Eymen Ez-Zevahiri’nin Afganistan’daki Gazne ilinde düzenli tedavi göremediği için astımdan dolayı hayatını kaybettiğini belirtti. El Kaide’ye yakın bir kaynak ve örgütün mütercimi, sosyal medyada iddia edilenin aksine Eymen ez-Zevahiri’nin Kasım ayında öldüğünü ve sınırlı sayıda insanın cenazeye katıldığını belirttiler.

 

Afgan ve Pakistanlı güvenlik kaynakları da 69 yaşındaki el Kaide lideri Eymen Ez-Zevahiri’nin doğal sebeplerden yaşamını yitirdiğini açıkladı. Afganistan ve Pakistan güvenlik kurumlarında görevli yetkililerin Arab News’e yaptığı açıklamalara göre, El Kaide lideri Zevahiri hayatını kaybetti. Güvenlik kaynakları basına konuşma yetkilileri olmaması nedeniyle kimliklerinin açıklanmamasını istedi.

 

Eymen ez-Zevahiri’nin hayatını kaybettiğine dair ilk haberler Arapça tabanlı ve örgüte yakın forumlarda ortaya atılmış, ardından sosyal medyada gündeme gelmişti. İddialarla ilgili El Kaide henüz resmi bir açıklamada yapmadı. Sosyal medyadaki iddialar ise El Kaide’nin Suriye koluna dayandırılıyor. Ancak güvenlik uzmanları, küresel ölçekte ABD ve diğer batılı devletlerin sıkı takibindeki örgütün liderinin ölümü söz konusu olsa bile ilk teyidin Suriye’den olma ihtimalini çok zayıf görüyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *