HMS Albion, Akdeniz hedefleri için denize açıldı

Birleşik Krallık’a bağlı Littoral Müdahale Grubu, HMS Albion adlı amiral gemisini Akdeniz, Kuzey Afrika ve Karadeniz’i kapsayacak şekilde üç ay sürmesi hedeflenen bir göreve çıkardı.

NATO misyonu

HMS Albion’un Akdeniz üzerindeki varlığı, müttefik ve ortaklara stratejik güvence sağlamak amacını taşıyor. Misyonunun ana görev amacı ise NATO’yu savunma alanında ileri boyutlara taşımak. Albion, içinde bulunduğu görev dâhilinde NATO müttefikleri ve bölgesel ortaklarla birlikte çalışacak.

 

Bu görevle birlikte Geleceğin Komando Güçleri (FCF) yüksek teknolojiye sahip bir saldırı gücüne dönüştürülecek. Littoral Müdahale Grup’u geçtiğimiz sene Birleşik Krallık’ın en uzun süredir var olan Amfibi Görev Grubu’nun yerini almıştı.

Deniz Muhafızı Harekatı desteklenecek

Müdahale Grubu ayrıca NATO’ya bağlı Akdeniz güvenliğinden sorumlu olan Deniz Muhafızı Harekâtı’nı (Operation Sea Guardian) destekleyecek ve Kıbrıs’ta askeri tatbikatlar düzenleyecek. Deniz Muhafızı Harekâtı’nın Akdeniz üzerindeki amaçları ve doğrultuları arasında denizde durumsal farkındalığı sağlama, terörle mücadele, kitle imha silahlarının yayılmasına karşı koyma ve var olan kapasiteyi geliştirme unsurları yer alıyor.

İlk durak Cebel-i Tarık

Littoral Response Group’a ait amiral gemisi HMS Albion, üç aylık bir dönem süresince Akdeniz, Kuzey Afrika ve Karadeniz’i kapsayacak bir eğitim dönemi için ilk durağı olan Cebelitarık’a vardı.

 

Royal Navy’e konuşan Binbaşı Andy Lacy, ‘’bölgenin muharebe eğitimi alanında uygun bir nokta olduğunu ve bölgesel ortakları desteklemede uzman danışmanlara ve eğitmenlere sahip olduklarını belirtti.

 

Littoral Strike Group’un komutanı Amiral Rob Pedre, Akdeniz’de geniş çaplı operasyonlara yönelik hazırlıklar sürdürülürken, Cebelitarık’ın sunduğu imkânların stratejik olarak büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi.

 

*Bu haber The Guardian haber sitesinden türkçeye aktarılmıştır. 

+ There are no comments

Add yours