İngiliz gizli polisi Tarık Ali’yi yıllarca izledi


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

İngiltere’de, 1968’den beri binden fazla siyasi grubun gizli takibini konu alan soruşturmaya göre gazeteci Tarık Ali geçmişte en az 14 istihbarat görevlisi tarafından takip edildi. İzleme operasyonunun, 1968 kuşağının ortaya çıktığı dönemden sol görüşlü gazetecinin Irak savaşına karşı çıktığı 2003 yılına kadar devam ettiği bildiriliyor

 

İngiltere’de son günlerde oldukça ses getiren kamu soruşturmasına göre, gazeteci ve entelektüel Tarık Ali’nin siyasi faaliyetleri olağanüstü bir operasyon kapsamında 14 gizli polis memuru tarafından takip edildi. Daha önceden hazırlanan gizli raporlar, gazetecinin geçmişte Vietnam savaşı ve şiddet içerikli ırkçı saldırılara karşı siyasi kampanya yürüttüğü sırada polis takibine alındığını gösteriyor.

 

Bu gözetim birkaç on yıl boyunca sürdürüldü ve Ali’nin Irak savaşına karşı kampanya yürüttüğü 2003 yılında da devam etti. Bir noktada polisin İngiliz iç istihbarat servisi Mi5’e Ali’nin bir karikatüristle Rus devrimci Leon Troçki hakkında bir kitap üzerine çalıştığını dahi bildirdi. Raporda, karikatüristin kız arkadaşının adı, mesleği, adresi ve arkadaşları dahi kaydediliyordu.

 

Ali yaptığı açıklamada, gözetim operasyonunun kapsamını eleştirerek, Mi5’in Vietnam Savaşı’na karşı yürütülen kampanyanın ofislerine girecek kadar ileri gittiğini duyduğunda şoka uğradığını söyledi. 76 yaşındaki gazeteci, 1968’den bu yana gizli polis memurlarının 1000’den fazla siyasi grubu nasıl izlediklerini inceleyen hakim liderliğindeki soruşturmada boy gösteren yaşayan ilk tanıktı.

 

Ali soruşturma ve açığa çıkan gerçeklerle ilgili şu  ifadeleri kullandı: Özel şube, ırkçı cinayetlerin durdurulması gereken zamanda ne yapıyordu? Onları durdurmaya çalışan bizleri takip ediyordu!

 

Soruşturmaya konu olan raporların sonuncularından birisi ise 2003 yılında Ali’nin Savaşı Durdurma Koalisyonu ulusal komitesine seçildiği zamana uzanıyor. Ali bu kadar yakın bir tarihte dahi takip edilmesine isyan etti ve “Özel şubenin 35 yıl sonra 2003’te, Tony Blair’ın İşçi Partisi iktidarında bile bu antidemokratik uygulamaya devam ettiğini düşünmek inanılmaz bir şey.” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *