Suudi petrol şirketi Aramco’da büyük düşüş


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Dünyanın en büyük petrol üreticisi Saudi Aramco, üçüncü çeyrek karının geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 44,6 oranında düştüğünü söyledi. Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, düşük petrol fiyatları ve düşen satış hacmi sebebiyle satışlarda %25’lik bir azalma yaşandığını açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde 79,84 milyar riyal (21,3 milyar dolar) kar etmişti.

 

Şirketin 2020’nin ilk dokuz ayındaki net karının yüzde 48,6 düşüşle 35,2 milyar dolara gerilediği bildirildi.

 

Dünya genelinde korona virüs vakalarındaki artış nedeniyle küresel petrol talebinin zayıf kalması piyasaları oldukça etkilemiş, etkilenen şirketlerden biri arasında da Saudi Aramco yer almıştı. Son aylarda petrol fiyatlarında yaşanan kısmi artış ekonomik faaliyetlerde hafif bir iyileşme sağlamıştı. Şirketin üçüncü çeyrek verileri hakkında açıklamalarda bulunan Aramco başkanı ve CEO’su olan Amin Nasser, küresel enerji piyasalarındaki sert havaya rağmen ekonomik faaliyetlerin artması üçüncü çeyrekte toparlanmamızı sağladı.’’ dedi.

 

Üçüncü çeyrek verileri, korona virüs salgının petrol talebi üzerindeki etkisinin en kötüsünün geçmiş olabileceğini gösterse de Aramco önümüzdeki aylarda zayıf bir piyasayla karşı karşıya kalacak. Ekonomistler, şirketin küresel ekonomik iyileşmeyi sarsacak korona virüs salgınının ikinci dalgasına karşı hazırlıklara başladığını ifade ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *