İngiltere nükleer silah yönetmeliğini kamulaştıracak


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

İngiltere Savunma Bakanlığı, nükleer silah yönetmeliği sözleşmesini feshedeceğini açıkladı. Bakanlığın bildirisinde, özel şirketlerin yönetiminde olan nükleer silah sistemlerinin kullanımı ve geliştirmesi bizatihi olarak İngiltere tarafından sürdürüleceği ifadeleri yer aldı. Bakanlık ayrıca bu gelişmeyle birlikte, İngiltere’nin nükleer silah geliştirme becerilerini artıracağını duyurdu.

 

Bakanlığın, bu kararla nükleer silah yönetmenliğinden sorumlu şirketler ile ilişkileri kolaylaştırma ve daha da güçlendirmeyi hedeflediği belirtildi.

 

İngiltere 1999 yılında Atom Silahları Kurumu ile nükleer silah yönetmenliği üzerine bir sözleşme imzalamıştı. Lockheed Martin, Serco ve Jacobs Engineering şirketleri tarafından yönetilen bu kurum 2000 yılından bu yana nükleer silahların gelişimini sağlıyor. İngiltere Savunma Bakanlığı’nın yönetmenliği devralması, bahsi geçen özel şirketlere büyük bir darbe olarak yorumlanıyor.

 

Pazartesi günü Serco, kurumun sözleşmeyi kaybedeceğini duyurmuştu. Şirket, savunma bakanlığı yetkilileri tarafından nükleer silah sistemleri geliştirilme kabiliyetinin 30 Haziran 2021 tarihinden itibaren kamulaştırılacağı konusunda bilgilendirilmişti.

 

Uzmanlar; Hindistan, Çin, Pakistan gibi ülkelerin nükleer silah stoklarını artırması iddialarından sonra İngiltere’nin bu şekilde bir karar almaya yöneldiğini söylüyor.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *