Trump, Somali’deki Askerleri Çekiyor


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Amerikan Başkanı Donald Trump, seçimlere kısa bir süre kala Somali’deki askerleri geri çekmek istiyor.

 

2016 seçimi vaatleri arasında Amerikan askerlerini “evlerine geri getirmek” olan Donald Trump, 2020 seçimine iki hafta kala vaadini yerine getirmek istiyor.

 

Suriye ve Irak’taki askeri varlığı önemli ölçüde azaltan Trump, Almanya’daki personel sayısını da önemli ölçüde düşürecek plana onay vermişti. Afganistan’daki Amerikan askerlerinin de 2021 yılı başında 2 bin 500’e kadar düşmesi planlanıyor.

 

Trump’ın geri çekilme planlarında sıra şimdi Somali’de. El Kaide’yle ilişki içerisinde olan gruplara karşı mücadele etmek ve Somali ordusunu eğitmek için bölgede Amerikan askerleri bulunuyor. Tahminler asker sayısının 650 ile 800 arasında değiştiğini gösteriyor.

 

Ancak Somali otoriteleri ve uzmanlar bu plandan memnun değil. Somali Devlet Başkanı Mohamed Abdullahi Amerikan askerlerinin ülkede kalmasını istediğini ve Eş Şebab’ı mağlup etmenin eşiğinde olduklarını belirtti.

 

Çeşitli güvenlik analistleri de Trump’ın bu kararının Eş Şebab’la mücadelede Somali idaresi için iyi olmayacağı görüşünde. Şebab sadece Somali’de değil Kenya, Tanzanya, Mozambik ve Yemen’de de faaliyetler yürütüyor.

 

Amerika’nın Somali’deki askeri varlığı Şebab karşıtı geniş eforun bir parçası olarak bulunuyor.

 

Trump’ın konuya ilgili üst düzey kurmalarını bilgilendirmesinin ardından Pentagon’un çalışmalara başladığı, Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı Robert O’Brien ve Savunma Bakanı Mark Esper’in de süreci yönettiği gelen bilgiler arasında.

 

Trump’ın seçimden önce Somali’den çekilme planını Amerikan kamuoyuna duyurması bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *