ABD Askeri Keşif Uçağında Yapay Zekayı Yardımcı Pilot Olarak Kullandı


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Amerikan Hava Kuvvetleri, Kaliforniya’daki Beale Hava Üssü’nde konuşlu U-2 Dragonlady keşif uçağında, ‘’Artuμ’’ olarak da bilinen yapay zeka algoritmasının yardımcı pilot görevi gördüğünü açıkladı.

 

Amerikan Hava Kuvvetleri yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, yapay zeka algoritmasının uçuş sırasında uçağın radar sistemini çalıştırdığını ve operasyonu başarılı bir şekilde sonlandırdığı belirtildi.

 

Açıklamada, yapay zekâ algoritması “Artuμ, gerçekleştirilen bir simülasyonda uçağın sensör uygulama ve taktiksel navigasyon işlemlerini devralıp keşif görevini icra etti.” ifadesi yer aldı. Açıklamaya göre ‘’Artuμ’’ yapay zeka algoritmasının asıl görevinin, düşmanın fırlatma platformlarını tespit etmek ve füze saldırısı gerçekleştirmek olduğu ifade edildi.

 

Amerika’nın önümüzdeki yıllarda yapay zeka algoritmaları üzerine daha çok çalışmalar yapması bekleniyor. ABD Savunma Bakanlığı İleri Savunma Projeleri Teşkilatı, daha önce yapay zeka ve insan pilotlar arasında düzenlediği bir savaş simülasyonunda yapay zekanın galip geldiğini açıklamıştı. Teşkilatın, 2024 yılında bu sefer F-16’ları kullanacak insan ve yapay zeka sistemlerini karşı karşıya getirmeyi planladığı bildiriliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *