BAE ile Vizeleri Kaldıran İsrail İran Ajanlarından Korkuyor


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

BAE ve İsrail arasındaki vizesiz seyahat anlaşması, İran’ın ülkeye BAE veya Bahreyn uyruklu ajanlar sokabileceği endişesini de beraberinde getirdi.

 

Normalleşme adımları çerçevesinde İsrail’le bir dizi anlaşma imzalayan Körfez ülkeleri, İsrail için bir güvenlik tehdidi yaratmış olabilir. BAE ile vizesiz seyahat anlaşması imzalayan İsrail, bu ülkeden ve diğer Körfez ülkelerinden devşirilmiş İran ajanlarının ülkeye turist kılığında girebileceğinden endişeleniyor.

 

Haaretz’in Mossad ve Shin Bet kaynaklarına dayandırdığı habere göre endişenin bir sebebi de, Bahreyn ve BAE pasaportlarının karaborsada kolayca bulunabiliyor olması. Özellikle Hizbullah gibi İran vekillerinin bu güvenlik açığından yararlanabileceğinden korkuluyor.

 

Normalleşme anlaşmaları çerçevesinde turizm mutabakat metni de imzalayan taraflar, İran’ın “İsrailli hedeflere saldıracağını” duyurmasıyla turizmdeki sıcak ilişkilere ara vermişti. İsrail vatandaşlarına tehdit ortadan kalkana kadar BAE ve Bahreyn’e gitmeme çağrısı yaptı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *