Chevron Enerji Şirketi Orta Doğu’ya Yöneliyor


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Amerika’daki kaya gazına odaklanan Chevron, İsrail’in yaptığı barış anlaşmaları neticesinde Orta Doğu’daki doğalgaz sahalarına yönelmeye başlıyor.

 

Chevron şirketinin yeni stratejisi, kaya gazı keşfine yönelik yapılan harcamaları kısarak, Katar, İsrail ve Mısır ile doğalgaz anlaşmaları yapmak. Bu plan kapsamında kaya gazı saha çalışma harcamalarını 2 milyar Dolara düşüren Chevron, Akdeniz’deki Leviathan gaz sahasında %40 oranında alanı olan Noble Energy şirketinden 11.8 milyar Dolarlık satın alım gerçekleştirdi. 

 

Beş yıl önceki Doğu Akdeniz’e olan bakış açısının bugün radikal bir değişime uğradığını söyleyen CEO Michael Wirth, İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn ile imzaladığı barış anlaşmaların ticari ilişkileri güçlendireceğini belirtti. Leviathan ve diğer gaz alanlarının bölgedeki enerji tedariğinde ana faktörler olabileceğini ifade eden Wirth, Mısır’daki sıvılaştırılmış doğalgaz tesisine aktarılacak doğalgazla, yakıtların Avrupa veya Asya’ya gönderilebileceğini ekledi. 

 

Chevron, son 70 yılda Suudi Arabistan’da giderek büyüyor ve bölgedeki diğer yönetimlerle de iyi ilişkilere sahip. Plan çerçevesinde Wirth, düşük maliyetli enerji konusunda Irak’a da yatırım yapmayı planlıyor. Bu kapsamda Irak’ın güneyinde petrol keşif çalışmaları için Bağdat ile bir ön anlaşma imzalandı. Chevron böylelikle 1 milyar metreküplük doğalgaz rezervi ile dünyanın en büyük 10 tedarik şirketi arasında yer alıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *