Çin okullarda ‘casuslukla mücadele’ dersleri veriyor


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Çin devlet dairelerinde ve okullarda, bazı köy ve kentlerde yabancı güçlerin casusluk girişimlerine karşı nasıl tedbirler alınmalı konusunu işleyen ‘casuslukla mücadele’ dersleri verdiği iddia edildi.

 

2014’de çıkarılan ‘Casuslukla Mücadele Yasası’ çerçevesinde Çin’in dört bir yanında ‘casusluğa karşı vatanı savunma’ dersleri verildiği belirtiliyor. Çin güneyinde yer alan Hainan eyaletindeki bir ortaokulun panolarında casusluğun ne olduğunu belirten çizgi romanların asıldığı ve panolarda casusluk haberlerine yer verildiği ifade ediliyor.

 

Global Times’ta yer alan bir habere göre, bazı eyaletlerde ulusal güvenlik ve casuslukla mücadele hakkında bilgiler veren afişlerin caddelerde boy gösterdiği, konu hakkında sergiler yapıldığı ve bilgilendirici broşürler dağıtıldığı iddia edildi. Bu faaliyetler kapsamında vatandaşların ulusal güvenliği tehdit eden faaliyetlerin devlet yetkililerine bildirmesi konusunda teşvik edildiği de iddialar arasında.

 

Çinli analistler, devlet tarafından yürütülen bu çalışmaların dış güçlerin ajanlık girişimlerine karşı başarılı olacağını düşünüyor.

 

Çin, geçtiğimiz günlerde ‘Gök Gürültüsü 2020 Operasyonu’ kapsamında Tayvan’a casusluk yaptığı iddiasıyla çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *