Fransız Milletvekilleri, BAE’nin Yemen’de Gözaltı Merkezi Kurduğunu İddia Etti


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Fransa parlamentosu geçtiğimiz gün, Yemen’de Fransız petrol şirketi Total tarafından işletilen bir petrol üretim tesisinin yakınlarında BAE tarafından inşa edilen askeri üs ve gözaltı merkezinin varlığı hakkında Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’dan açıklama istedi.

 

Fransa parlamentosundaki 51 milletvekili Dışişleri Bakanı Drian’a gönderdiği açık bir mektupta, Yemen’in Balhaf bölgesindeki petrol yatağının savaş hukukunu düzenleyen uluslararası yasa ve anlaşmaları ihlal edecek şekilde kullanıldığı iddia edildi. İddiayı sunan milletvekilleri, geçtiğimiz yıl bir BAE yetkilisinin, Balhalf bölgesindeki gözaltı merkezinin bulunduğunu doğruladığını öne sürüyor.

 

Fransız yerel gazetesi Le Monde’de yer alan bir habere göre, BAE güçleri söz konusu petrol sahasında mahkumlara işkence gerçekleştirmek gibi bir dizi ihlalde bulundu. Haberde, gözaltı merkezinin 2020 yılının başlarında işletildiği ifade edilirken gözaltı merkezlerinde işkence görmüş kişilerin Balhalf Hastanesi’nde kabul edildiği ileri sürüldü. Ayrıca gazete, 2015 yılında çatışmaların şiddetlenmesiyle kapatılan petrol sahasından elde edilen vergi gelirlerinin %45’inin BAE’ye aktarıldığını belirtiyor.

Fransız Dışişleri Bakanlığı ve BAE taraflarından henüz iddialar hakkında açıklama yapılmadı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *