Gazze’deki İranlı Ülkesine Dönmek İstiyor


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Gazze’de yaşayan tek İranlı olan eski FKÖ savaşçısı Ebu Haşim künyeli Kasım Şiyasi artık ülkesine dönmek istiyor.

 

40 yıl önce Lübnan İç Savaşı sürerken Tahran’dan Beyrut’a giderek buradaki Filistin Kurtuluş Örgütü saflarına katılan Şiyasi bu süre içerisinde örgüt içerisinde önemli işler gerçekleştirdi. 

 

Beyrut’a gittiğinde Yaser Arafat ile görüştüğünü söyleyen Şiyasi, yanında kalmasını da bizzat Arafat’ın istediğini AFP’ye anlattı. Yaser Arafat’ın korumalığını yapan Şiyasi daha sonra da Fetih hareketinin kurucularından olan, Arafat’ın yardımcısı ve askeri komutanı Ebu Cihad künyeli Halil el-Vezir’i de bir dönem koruyan isim oldu. El-Vezir, 1988 yılında Mossad’ın koordinesinde Sayeret Matkal biriminin Tunus’ta gerçekleştirdiği suikast saldırısında yaşamını yitirdi. 

 

Patlayıcı uzmanı olan Şiyasi, Beyrut’ta geçirdiği dönemdeki askeri faaliyetleri hakkında konuşmaktan kaçınıyor. Kasım Şiyasi’nin yaşı konusunda da belgelerinde bir ihtilaf söz konusu. Filistin kimliğinde yaşı 70 olarak geçerken, İran dökümanlarında ise 78 yaşında olduğu yazılı.

 

1982 yılında Yaser Arafat ve FKÖ’nün Beyrut’tan Tunus’a taşınması üzerine Şiyasi, Kuzey Yemen’e sahte Filistin mülteci belgeleri ve süresi dolmuş İran pasaportuyla giderek oradaki Filistinli savaşçılara eğitim verdi.

 

Oslo Anlaşması sonrasında Gazze’de yönetim kurmak amacıyla Yaser Arafat bölgede yeni kurumlar oluşturdu. Kasım Şiyasi bu süreçte Gazze’ye giderek Arafat’ın kurduğu bu kurumların arasında yer alan güvenlik birimine katıldı.

 

Filistin’den aylık 460 Dolar emekli maaşı alan Şiyasi, üç eşi, altı çocuğu ve torunlarına destek vermek için bu ücretin yeterli olmadığını söylüyor. Şiyasi içinde bulunduğu bu durum için “İran’ın lağımları bile Gazze’den iyidir, burada kalarak hatta ettim. Her şeyimi kaybettim, ailem fakirlikten dolayı zorluk yaşıyor. Bu acı verici.” diyor.

 

Kasım Şiyasi’nin pasaportu olmadığı için Mısır üzerinden ülkesine dönemiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *