Almanya Güvenlik Endişeleri Nedeniyle Uydu Firmasının Çinli Şirket Tarafından Satın Alınmasını Engelledi


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Çinli bir şirketin uydu, radar ve 5G dalga teknolojilerine sahip Alman şirketini satın alma girişimlerine, Alman hükümeti tarafından onay vermediği bildirildi.

 

Reuters’in haberine göre Almanya, IMST GmbH adlı Alman yazılım şirketinin, devlet güdümlü Çin Havacılık ve Uzay Sanayii (CASIC) yan kuruluşlarından olan Addsino tarafından satın alınmasına karşı çıktı.

 

Almanya Dış Ticaret ve Ödemeler Yönetmeliği kapsamında hükümet, ulusal güvenliğe tehdit oluşturan yabancı yatırımcıları belirleyip, Alman şirketlerinin o yatırımcılara devredilmesine müdahale edebilme hakkına sahip.

 

Almanya, devlet destekli yabancı yatırım kuruluşlarının haksız rekabette bulunduklarını savunuyor. Bu kuruluşların, ulusal güvenliği ihlal edebileceğini vurgulayan Almanya, iç güvenliği tehdit edebilecek yabancı yatırımcıların Alman şirketlerini satın almasına izin vermiyor.

 

Almanya’da hükümet, geçtiğimiz yıllarda da Alman şirketlerinin bazı Çin devleti veya devlet güdümlü firmalar tarafından satın alma girişimlerini engellemişti.

 

Almanya uydu iletişimi, radar ve radyo teknolojileri alanında çalışmalar yapan IMST’yi ulusal güvenlik çıkarları adına önemli bir üretici olarak görüyor. IMST’nin gelecekte 5G ve 6G ağları da dahil olmak üzere ülkenin iletişim altyapısını sağlaması bekleniyor. IMST’nin ayrıca Almanya Havacılık ve Uzay Merkezi ile ortak çalışmalar yürüttüğü aynı zamanda Alman silahlı kuvvetleriyle birlikte Ar-Ge çalışmaları yaptığı biliniyor.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *