İsrail ve Hizbullah Savaşa Hazır


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

İran destekli Lübnan Hizbullahı yöneticileri ve İsrailli yetkililer, yaşanabilecek herhangi bir savaşa tamamen hazır olduklarını açıkladılar.

 

Tuğgeneral İdo Mizrachi, Hizbullah ve Suriye’deki diğer İran destekli silahlı grupları şimdilik en büyük düşmanları olarak gördüklerini açıkladı. Pazar günü “Lethal Arrow Tatbikatı”nı başlatan İsrail Ordusu, bünyesinde birçok birliği bu faaliyete dahil etti. Kara, hava, deniz birimleri haricinde yedek, istihbarat, teknik ve siber güçler de bu tatbikatta yer aldı. Bu faaliyetin odaklandığı bölge ise Suriye ve Lübnan sınırındaki kuzey bölgesi oldu. 

 

İdo Mizrachi gibi İngiliz Newsweek dergisine konuşan Hizbullah Sözcüsü ise bu tatbikatı yakından izlediklerini ve güçlerini alarm durumuna geçirdiklerini açıklayarak partinin savaşa hazır olduğunu belirtti.

 

İsrail Ordusu binlerce hedefi vurabilmek adına tatbikatta hassas güdümlü mühimmatların kullanıldığı Hedef Görev Gücü eğitimini gerçekleştirdi. Hizbullah sözcüsü İsrail ordusunun tatbikatını “boş bir çaba” olarak niteledi.

 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Beyrut’ta Hizbullah’a ait olduğunu iddia ettiği roket depolarıyla ilgili açıklaması, İsrail hava araçlarının sınır ihlalleri ve Lübnan sınırındaki Hizbullah’ın sızma girişimlerinin savaş ihtimalini gün geçtikçe artırdığı görüşü hakim. BM Lübnan Geçici Görev Gücü ise sınırdaki bu faaliyetleri kınadıklarını Newsweek’e bildirdi. 

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *