Libya’daki Görüşmelerde Kara ve Hava Yollarının Açılmasında Anlaşma Sağlandı


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Libya’daki Birleşmiş Milletler Destek Misyonu(UNSMIL), Libya hükümeti ve Halife Hafter’i temsil eden güvenlik temsilcilerinin Libya halkının refahını ve yaşam biçimini doğrudan etkileyen önemli konularda anlaşmaya vardığını duyurdu.

BM, 5+5 formatında gerçekleşen ortak askeri komite görüşmelerinin Cenevre’de düzenlendiğini açıkladı. Müzakerelerden iki gün sonra taraflar, Libya’daki tüm bölge ve şehirleri birbirine bağlayan kara yollarının açılacağı konusunda anlaşma sağladı. Anlaşma sağlayan iki taraf da önemli kara yollarında ‘ortak güvenlik düzenlemeleri’ getirilmesini kabul etti.

UNSMIL tarafından yapılan yazı açıklamada, tarafların Libya genelinde uçuş programının düzenli hale getirilmesini onayladığı belirtildi. Görüşmelerde özellikle idari başkent olan Sebha’ya uçuşların sürdürülmesi konusu üzerinde durulduğu bildirildi. 5+5 formatındaki askeri komite müzakerelerinde cephe hattındaki mevcut sükûneti koruma ve askeri gerginlikleri önleme kararı alındı. UNSMIL bildirisinde ‘’her iki taraf petrol üretimini ve akışını sağlayan Petrol Tesisleri Muhafızları’nın yeniden yapılandırılmasını kabul etti. Böylece taraflar Libya Ulusal Şirketi tarafından atanan bir temsilci ile doğrudan çalışacak.’’ ifadeleri yer aldı.  

UNSMIL başkanı Stephanie Williams, tarafların birçok alanda anlaşması yönündeki memnuniyetini dile getirirken, ateşkes ihtimali üzerinde umut beslediklerini söyledi.

Libya, 2011 yılında Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden ve öldürülmesinden bu yana bir iç savaş içerisinde bulunuyor. Çatışmaların son dönemde şiddetlenmesiyle bölgede ateşkes önlemleri alınmaya çalışılmıştı. Dördüncü tur görüşmelerinin 24 Ekim’e kadar devam etmesi bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *