Mahkumlar, Ukrayna’da savaşmak için Wagner’e nasıl dahil ediliyor?

0 Shares

The Insider‘a konuşan hükümlüler, Wagner PMC’nin sahibi Evgeny Prigozhin’in Rusya’nın ceza kolonilerindeki mahkumları kişisel olarak işe aldığını ve onlara Ukrayna’daki çatışmalara katılmaları için altı ay içinde salıverilmelerini teklif ettiğini söyledi. Onlara göre, Prigozhin, Vladimir Putin’in savaş için suçluların işe alınmasını kişisel olarak onayladığı gerçeğini gizlemiyor (doğru olsun ya da olmasın, ancak FSIN (Federal Hapishane Hizmeti), ceza kolonilerindeki mahkumlarla röportaj yaparken “Putin’in şefine” tam olarak yardım ediyor). Prigozhin (o zamanlar soygun ve reşit olmayanların suç faaliyetlerine karışmaktan hapis yatmış), tişörtünde Rusya Kahramanı yıldızı giyiyor, mahkumlara «Rus ordusuna yardım eden organize bir suç grubunu temsil ettiğini» söylüyor ve hükümlülere söz veriyor. Ayda 100.000 ila 230.000 ruble, cinayetten hüküm giymiş olanları tercih ediyor.

“500 kişi kaydolmak istedi, sadece 100 kişi seçildi”

Gennady, Bryansk bölgesindeki bir ceza kolonisinin mahkûmu;

Temmuz ayı sonlarında Prigozhin ve adamları kolonimize geldi. Onlara altı ya da yedi oda verildi ve bu odaların ikisinde oturup mahkumlarla konuştular. O zamanlar onun (Prigozhin) kim olduğunu bilmiyordum. Normal biri olduğunu düşündüm. Onunla konuşmaya gittim, ilk odada oturuyordu ve yanında genç bir çocuk vardı. Onunla baş başa bir görüşmem oldu, ancak daha sonra kim olduğunu öğrendim. Keşke hemen fark etmeseydim. Ondan bana yardım etmesini istemeliydim.

Herhangi bir zorlama olmadı. Aksine: pek çok insan seçilmiyor. Sadece korkusu olmayan uygun kişileri kabul ediyorlar. Tecavüzcüleri ve küçük suçluları almıyorlar. Oldukça kibar konuştular, bu açıdan onlarla ilgili bir şikâyetim yok. Bana “Bunu neden istiyorsun?” diye sordular. Onlara “Zelensky’nin insanlara işkence eden o hükümlüleri nasıl serbest bıraktığını gördüm. Onları öldürmeye gidiyorum. Putin ve Zelensky ile ilgilenmiyorum, savaş savaştır. Kadınları ve çocukları taciz edenleri de bombalayacağım,” dedim. Dava dosyamı okudular ve bana eğer yalan makinesinden geçersem beni alacaklarını söylediler.

 

Röportajın ardından tahliye sürecini açıklamayacağıma ve Ukrayna’daki askeri operasyona gönüllü olarak katılmayı kabul ettiğime dair bir kâğıt imzaladım. Ayrıca bir de af talebi dilekçesi yazdık.

 

Ukrayna’daki özel operasyonda altı aylık süreçten sonra imzalanacak bir sözleşme ile aylık ödeme (ayda (230.000 ruble) ve tüm sabıka kayıtlarının silinmesi sözü verdiler. Ama hemen oracıkta giden 100 kişiden 80’inin geri dönmeyeceğini söylüyorlar. Yakınlarınızın bilgilerini ve adreslerini bilgisayara giriyorlar, eviniz veya banka krediniz var mı diye soruyorlar. Yakınlarımın biraz yardım alacağını düşünüyorum çünkü geri dönmemiz pek mümkün görünmüyor. Altı yaşında bir karım ve bir çocuğum var ve bu benim kararım.

 

İnsanlar serbest bırakıldıktan sonra çok fazla bir şey beklememek gerektiğini anlıyorlar, iş bulmak zor. Çalmak ya da soygun yapmak istemiyorlar. Ama dışarı çıktığınızda, yiyecek alacak hiçbir şeyiniz, paranız yok. Nereden para bulabilirsin? Tekrar birini ya da bir yeri soyman gerekiyor. Bugünlerde her yerde kameralar var ve seni hızlıca tespit edip yakalayarak hapishaneye geri gönderiyorlar. Bu ileri-geri ileri-geri şeklinde kısır bir döngü. Ama artık bir çıkış yolu var: “Hayatta kalırsam, hayatta kalırım, hayatımda bir değişiklik olacak ve ben de biraz para alacağım”.

 

Wagner çalışanları size Ukrayna’da neler olup bittiğini anlatmıyor. Ama ben diğer kolonilerden mahkumlarla konuştuğum için aşağı yukarı bir şeyler biliyorum. Örneğin, St. Petersburg kolonisinden elli kişiyi alıp üç yüzden fazla Nazi’nin yaşadığı bir Ukrayna köyüne attılar. Bütün o Nazileri bir gecede katlettiler ve sadece üçü öldürüldü ve kırk yedisi geri döndü.

 

Dosyalarının hepsi toplandı. Ukrayna sınırına yakın bir havaalanına götürülmemiz gerekiyordu. Orada “yeşil üniformalara” giyeceğiz ve onlar bize iki hafta boyunca eğitim verecekler. Sonra sınırı bir helikopterle geçeceğiz. Kolonimden birçok insan gidecek. Yaklaşık 500 kişi kaydolmak istedi, ancak yalnızca 240 kişi seçildi. Bazıları yalan makinesinden sonra reddedildi. Sonunda, yaklaşık 100 kişi savaşa gidecek.

Geri dönmemeye hazırım. Yani, biz yetişkiniz, cehenneme gidip geri geldik. Wagner’in bizi aldatacağını sanmıyorum. Siyasi nedenlerle savaşa gitmiyorum. Nazilerle ilgili bir hedefim var – en az bir veya beş, veya on tanesini yanımda cehenneme götürürüm.

 

Ama bizi oraya gönderenler aldatmaya ve yalan söylemeye başlarlarsa bu tehlikeli olabilir. Arkhangelsk, Bryansk, Yaroslavl, Ryazan, Peter’deki kamplardan zaten bin beş yüz kişiyi topladıklarını biliyorum. Herhangi bir kamp veya bölge ile iletişime geçebilir ve neye ihtiyacım olduğunu öğrenebilirim. Birbirimizle konuşuyoruz ve kötü bir şeye kalkışırlarsa onları kendimiz def ederiz. Şimdi bekliyoruz, her an arayabilirler, biz de kalkıp gideceğiz. Korktuğumuz tek şey bizi oraya götürmemeleri.

 

İçimizde o kadar çok nefret var ki, oraya varamamaktan ve görevimizi yapmamaktan gerçekten korkuyoruz.

“Tişörtünde Rusya Kahramanı yıldızı olan adam açıkça şöyle dedi: haydutlar iktidarda ve umurlarında değil”

Ivan, Tula bölgesindeki bir yüksek güvenlikli kolonide ıslah memuru

24 Temmuz’da Wagner’in patronu Prigozhin kolonimize geldi. Kurum başkanının emriyle (Zhitnaya Caddesi’nden bir telefon aldı – Rus Adalet Bakanlığı’nın bulunduğu cadde ç.n) tüm mahkumlar geçit töreninde sıraya girdi ve savaş  ve zayıflayan, günahlarını kanla temizlemekle baş edemeyen düzenli ordu hakkında konuşmaya başladı.

 

Belirli görevlerin yerine getirilmesi için 100.000 ruble maaş ve 100.000 ruble ikramiye sözü verdi. Altı ay içinde Putin tarafından çıkarılacak bir af hakkında konuştu. Biri öldürülürse akrabalarına 5 milyon ruble ödenecek. Başkandan olası tüm kaynakları kullanmak için gizli emirler aldığını söyledi.

 

Prigozhin, şimdilik en cesur ve en güçlülerden gönüllülere ihtiyacı olduğunu söyledi. Örgütünü organize suç örgütü olarak adlandırdı ve onlar aracılığıyla savaşa katılmanın avantajlarından bahsetti. Dürüst olmak gerekirse, bunun gerçeküstü bir rüya olduğunu düşündüm. Tişörtüne Rusya Kahramanı yıldızı iliştirmiş bir adam bize ülkemizde olup bitenleri yüksek sesle ve net bir şekilde anlatıyordu. Bu haydutlar gerçekten iktidardalar ve Gulagu.net ya da Asker Anneleri Komitesi gibi her türden insan hakları örgütü umurlarında değil. Bize operasyonlarındaki kayıpları anlattı: %10-15’i ölecek ve %15-20’si yaralanacak. Toplara yem olacak insanlara ihtiyaçları olmadığını, ancak savaşacak savaşçılara ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Sonuç olarak, mahkumlar için kulağa çok çekici ve sağlam geliyordu. Ve en kötüsü, kolonide cezasını çeken 1.300 kişiden yaklaşık 300’ü kaydolmak istedi. Ve daha da ürkütücü olan, yakın çevreden birine göre, bir dahaki sefere gönüllüleri değil, listede olanları alacaklar.

“Öldürülenlere çoktan öncelik verildi”

Bryansk bölgesindeki sürgün kolonisinin mahkumu Sergey

Hepimizi ikinci katta topladılar ve teker teker içeriye çağırdılar. Ukrayna’da herhangi akrabamız var mı diye sormak için bizi yalan makinesine aldılar. Hiç bir kişiyi öldürüp öldürmediğimizi sordular. 105 ve 111. madde olan “cinayet ve kasıtlı ağır fiziki zarar” hüküm giymişleri tercih ettiler. 400 kişi içerisinden 150’sini seçtiler. Ben bütün testleri ve mülakatları geçtim ama en sonda FSB görevlileri geldi, dövmelerden ötürü beni kabul etmediklerini söylediler, svastika dövmem vardı. Kaybedecek bir şeyi olmayanları seçeceklerini düşündüm ama şanssızdım. 

 

Gerçekten gitmek istedim. Memleketim, bayrağım, ailem yoktu, evim benden alınmıştı. Burada ne yapacağım? Üç yıl sonra çıkacağım, ne yani? Keşke daha erken çıkabilsem. 

 

Ama seçilmediğim için şimdi ufak bir mutluluk duymaya başladım. Dışarıdakilerle konuşuyorum, en sonunda kimsenin ödeme almadıklarını, akrabaları savaşta ölenlerin hala tazminatın ödenmesini beklediklerini söylüyorlar. Dürüst olmak gerekirse, orası bir kıyma makinesi gibi, sadece kıyılmış et. Televizyonda güzel resim gösteriyorlar ama gerçekte olan şeyler tamamen farklı. 

 

Ayrıca çoğunlukla HIV hastalarını seçtiklerini, benim gibi sağlıkları almadıklarını bana bildirdiler. 

“Bize şöyle söyledi: Rus ordusuna yardım edecek organize suç çetesiyiz” 

Tula bölgesindeki Federal Hapishane Servisi’nin 4 numaralı sürgün kolonisinin mahkumu Alexei

Geçen gün Wagner özel askeri şirketinin hapishanelerden askeri operasyonları için adam topladığı haberini gördüm. Son zamanlarda ayrıca Tula bölgesini ziyaret ederek gönüllüleri aldılar. Yevgeny Prigozhin bir askeri helikopterde uçuyordu. Altı aylık savaştan sonra sabıka kaydının silineceğini söyledi. Eğer mahkumun başka bir ülke vatandaşlığı varsa, düşmanla savaştan sonra Rus vatandaşlığı alacağını söyledi. 

 

İddiaya göre fiziksel gerekililiği sağlayanların alınması için izni ona Putin’in kendisi verdi. 

 

İlk önce Rostov bölgesindeki gönüllüleri kampa yolladılar, zorlu gözüken 20 günlük bir eğitime girdiler; 3 saat uyuyorlar, 3 öğün yemek için bir günde sadece 1 saat vakitleri oluyor ve geriye kalan 20 saatte ise eğitim görüyorlar. Daha sonra 12 kişilik gruplara ayrılarak cepheye gönderiliyorlar. Daha sonra ise iyi eğitimli ve deneyimli paralı askerler olan özel askeri şirket mensupları onları hemen arkalarından, ikinci hatta takip ediyorlar, sözüm ona onları koruyorlar. 

 

Bize resmi olarak şöyle söyledi: “Söylemekten korkmuyorum, Rus ordusuna yardım eden organize suç çetesiyiz.” 

Bu yazının orjinalini The Insider sitesinde “Prigozhin says right away 80% will not be coming back”. How inmates are recruited into Wagner PMC to fight in Ukraine?” başlığı ile okuyabilirsiniz. Orjinal metni okumak için tıklayınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *