Mossad’ın son görevi: Çin aşısını İsrail’e getirdi

Estimated read time 2 min read

İsrail hükümeti ülkede kovid salgının yeniden ciddi boyutlara taşınmasının ardından dünya çapında medikal girişimler başlatmış ve geçtiğimiz hafta sonu bu konuyla ilgili olarak perde arkasında birçok diplomatik girişim gerçekleştirildiğini açıklamıştı. Bu girişimler çerçevesinde Mossad, Çin üretimi bir aşıyı İsrail’e getirdi. İsrail kaynaklarına göre Mossad’ın Covid-19 için Çin’den getirdiği aşı İsrailli bilim insanlarının çalışması ile geliştirilecek.

 

Daha öncesinde Sağlık Bakanlığı’ndan isimsiz bir yetkili, İsrail devletinin birçok ülkeden aşı geliştiricisiyle temasta olduğunu ve Covid-19 aşılarını satın almak için anlaşmaya yakın olduklarını söylemişti.

 

Covid-19 salgını başladığında İsrail, başta Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere birçok Orta Doğu ülkesinden sağlık ürünlerini Mossad aracılığıyla satın aldı. Normalleşme anlaşmaları ile İsrail’in Körfez ülkelerinden tıbbi alımları hızlanırken İsrail diğer ülkeler konusunda Mossad’ı görevlendirdi. Resmi ilişkilerin bulunmadığı veya ilişkilerin iyi seviyede seyretmediği ülkelerden kritik ürünlerin ithalatında Mossad gölge alanlarda çalışmalar yürüttü.

 

Ancak İsrail-Çin ilişkilerinde bir pürüz olmamasına rağmen aşının Mossad aracılığıyla alınması bazı soruları gündeme getirdi. Uzmanlara göre aşıların Dışişleri Bakanlığı ya da Sağlık Bakanlığı aracılığıyla alınmamasının sebebi, Washington ve Pekin arasında ticaret savaşları tam hız devam ederken İsrail-Amerika ilişkilerini zedelememek.  

+ There are no comments

Add yours