NSA ve Siber Güvenlik Yönetimleri Ayrılabilir


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Trump yönetimi,  ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı siber güvenlik ve sinyal istihbarat alanlarından sorumlu kurumlarda yeni bir düzenlemeye gitmeyi planlıyor.

 

Defense One’ın haberine göre bu düzenleme, ikili yönetim şeklinde yönetilen iki kuruluşun ayrılmasını içeriyor. Bu kapsamda, ABD Siber Komutanlığı (USCYBERCOM) ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) yönetimlerinin ayrılması hedefleniyor.

 

Ayrılmanın gerçekleşmesi için geçtiğimiz ay Mark Esper’in yerine atanan Savunma Bakan Vekili Christopher Miller ve ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley’in söz konusu öneriyi kabul etmesi gerekiyor. Bu iki üst düzey yetkilinin onayı alınmadan ayrılmanın gerçekleşemeyeceği bildiriliyor. Çeşitli kaynakların iddiasına göre Savunma Bakan Vekili Miller öneriyi destekliyor fakat Milley’in ise bu öneriye sıcak yanaşmadığı ifade ediliyor. Genelkurmay Başkanı Milley’in sözcüsü Pazar günü yaptığı açıklamada ‘’Başkan önerilen bölünmeyi henüz resmi olarak ne inceledi ne de onayladı.’’ dedi.

 

NSA ve USCYBERCOM ikili yönetimlerinin ayrılması tartışmaları ABD’de daha önce de gündemde tutulmaktaydı. Öte yandan hükümet kurumlarına yönelik ciddi zararlara yol açan ve Rus merkezli olduğu iddia edilen siber saldırılar sonrası yönetimleri ayırma önerilerinin tekrardan gündeme getirilmeye çalışıyor. Trump ve destekçilerinin teşkilatları ayırmak için geçtiğimiz günlerde gerçekleşen siber saldırıları bir fırsat olarak gördüğü iddia ediliyor. Trump hükümeti yetkilileri, ikili yönetim altında yürütülen teşkilatlardan verim alınamadığını vurgularken, CYBERCOM’un NSA olmadan da faaliyetlerine devam edebileceğini savunuyor. Öte yandan Trump hükümetinin giderayak bu ayırma önerisini tasarıya sokma çabası, mevcut hükümete karşı yöneltilen ağır eleştirileri de beraberinde getiriyor.

 

ABD’de demokrat taraf, NSA ve CYBERCOM’un ortaklaşa hareket ettiğinden memnun olduğunu belirtirken, ikili yönetimi ayırmanın zaten büyük siber tehditler altında olan ulusal güvenliğe daha da kötü zararlar verebileceğinden endişe ediyor. Demokrat Parti’den bir yetkili ‘’eşkilatları ayırmanın aceleye getirilmesi akıllıca değil’’ açıklamasında bulunmuştu.

 

Donald Trump, 2017 yılında da ayırma önerisini gündeme getirmişti ancak NSA’in itirazları sonucu bu öneri reddedilmişti. 2018 yılında ABD Orgenarali Paul Nakasone, NSA başkanlığına getirilmişti. Aynı zamanda başkana CYBERCOM’u da denetleme izni verilmişti.                                                                                                                     

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *