Rapor: İsrail, Gelecekteki Hava Operasyonları İçin 300 Hamas Üyesinin Kimliğini Tespit Etti


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi, Hamas ve İslami Cihad’tan 300 üyenin kimliğinin tespit edildiğini ve bu üyelerin gelecekteki herhangi bir hava saldırısında hedef alınabileceğini açıkladı.

 

Middle East Monitor’un İsrailli Maariv gazetesine dayandırdığı habere göre İsrail, saptadığı kişileri hedef alarak Hamas ve benzeri örgütleri bitime noktasına getirmeyi ve gruplarla yaşanan savaş sürelerini kısaltmayı amaçlıyor. Maariv gazetesinin söz konusu haberinde İsrail’in bu planla birlikte Filistinli örgütlere karşı net bir zafer elde edebileceği iddia ediliyor. Kochavi’nin verdiği bu talimatlar sonrası İsrail ordusunun belirlenen hedefler üzerine askeri çalışmalar gerçekleştirdiği öne sürülmüştü.

 

2019’da İsrail’in üst düzey bir İslami Cihat yetkilisini öldürmesinin ardından Gazze Şeridi’nde çatışmalar şiddetlenmişti. Geçtiğimiz ay İsrail güvenlik teşkilatı, komutanlarının öldürülüşünün birinci yıl dönümünde, İslami Cihat Örgütü’nün bir süredir çatışma arayışı içerisinde olduğu konusunda uyarmıştı. Bu istihbarat bilgisi üzerine İsrail ordusu geniş güvenlik önlemleri almıştı. 15 Kasım’da Filistinli grupların İsrail topraklarına füze saldırıları düzenlediği bildirilmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *