Pençe Kartal ve Kaplan: Kuzey Irak’ta önleyici harekât


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Son dönemde iç güvenlik operasyonlar sebebi ile eylem yapamaz hale gelen terör örgütü PKK taktik değiştirdi. Irak içlerindeki üs bölgelerine üst düzey planlı ve koordineli eylem hazırlığı yapan terör örgütü PKK’nın bu planı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) önleyici operasyonu ile akamete uğratıldı.

 

TSK, terör örgütünün Kandil ile Suriye arasındaki stratejik ikmal noktalarından birisi olan Haftanin’e büyük ölçekli hava harekâtı başlattı.[af] https://www.ntv.com.tr/turkiye/son-dakika-haberi-msb-pence-kartal-operasyonu-basladi-kandil-ve-sincara-hava-harekati,BoysivSfuUqx35PVyAQYYg [/af] Son 1 aydır Suriye’den büyük silah sevkiyatının yapıldığı bölgenin örgüt tarafından tahkim edilmeye çalışılan tüm noktalarına yönelik hava harekatı ile TSK birinci aşamayı icra etti.

 

Pek çok alışılagelen operasyondan farklı olarak bu faaliyet esnasında TSK, Kuzey Irak’ta bulunan terör örgütü hedeflerini hava harekatının aktif evresinden sonra da baskı ateşi altında tutmaya devam etti. [af] https://www.hurriyet.com.tr/gundem/pence-kartaldan-sonra-kaplan-da-sahada-41544469 [/af]

 

Yurt içinde düzenlenen seri operasyonlarla, özellikle de yerli üretim İHA ve SİHA’lardan dolayı hareket imkanlarını ve sözde komuta kademesini kaybeden [af] https://www.trthaber.com/haber/gundem/turuncu-kategorideki-terorist-etkisiz-hale-getirildi-492566.html [/af] terör örgütüne karşı gerçekleştirilen Pençe harekatının Kartal kodu ile hava ayağında Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk’taki terör kampları F-16 savaş uçakları tarafından bombardımana tutularak Kuzey Irak’taki saldırı kabiliyetlerinin yok edilmesi hedeflendi.

 

Harekâtı genişleten TSK, önceki gece yarısı komando ve piyade birlikleri örgütün ‘kurtarılmış bölge’ olarak gördüğü Haftanin’e çıkararak Pençe harekatının Kaplan adı ile kara ayağını başlattı. [af] https://www.ntv.com.tr/turkiye/pence-kaplan-operasyonu-basladi-komandolar-haftaninde-haftanin-nerede,t7ig9yZHOkWwZGN0UsDzGA [/af] İlk olarak tüm harekât alanı Fırtına obüsleri ile çok namlulu roketatarlarla vurularak yumuşatma ve hava indirme için uygun duruma getirildi. İlk atışlarda 150’den fazla hedef tam isabetle vuruldu. Gün boyunca istihbarat çalışmaları neticesinde elde edilen koordinatlar hedeflendi. Ardından da SİHA’lar, F-16’lar ve Atak helikopterleri devreye girdi. Yapılan atışlarla bölgenin yumuşatılması ile hava hücum harekatına geçildi. Belirlenen bölgelere komandolar karadan sızma harekâtı gerçekleştirirken bazı komando birlikleri de helikopterlerle bölgeye indirildi. [af] https://twitter.com/tcsavunma/status/1273355702782828544?s=20 [/af]

 

Operasyon kapsamında, kaçan teröristlerin kaçış güzergahlarını tıkamak amacı ile Komandolar Haftanin’de belirlenen kavşak noktalara atıldı. Mekanize piyade birlikleri ile Tatvan komando taburları olmak üzere bin 200 asker, SİHA ve atak helikopterleri ile operasyon sürdürülüyor. Kuzey Irak’tan Suriye’ye geçiş güzergahında bulunan Haftanin’in bölgedeki geçiş ve sınır içine sızma noktaları olması da operasyonun önemini artırıyor.

 

Daha önceden düzenlenen Pençe 1-2-3 operasyonlarının devamı olarak başlatılan Pençe-Kaplan ve Pençe-Kaplan operasyonuyla Suriye’den Kandil’e uzanan kuzey ikmal hattının kesilmesi, PKK’nın Suriye’den getirdiği mühimmatların imha edilmesi hedefleniyor. Ayrıca üs bölgelerine saldırı hazırlığında olan teröristlerin ise etkisiz hale getirilmesi planlanıyor

 

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre ABD’nin son iki ay içinde PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG’ye çok miktarda mühimmat gönderdiği, bu mühimmatların da örgüt tarafından Şedadi – Sincar hattı üzerinden Kuzey Irak’taki PKK kamplarına sevk edildiği öğrenildi. Örgütün Suriye’nin Şedadi ve Irak’ın Sincar bölgeleri üzerinden silah akışı ve ticareti bölgedeki Arap aşiretleri tarafından da ifade edilmişti. [af] https://www.aa.com.tr/tr/dunya/musul-arap-asiretleri-sozcusu-huveyt-pkk-irak-ve-suriye-sinir-bolgelerinde-silah-ticareti-yapiyor/1391768 [/af] Terör örgütünün Suriye’deki sözde silahlı kanat sorumlusu olan terörist Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin’in, Türkiye’nin Kuzey Irak’ta bulunan üs bölgelerine Haziran ayı içerisinde saldırı talimatı verdiği bilgisi de güvenlik kaynaklarının bölgedeki fiziki ve teknik faaliyetleri ile elde edilmişti.

 

Bu minvalde bir süredir Türkiye içinde içinde eylem gerçekleştiremeyen örgütün sınır ötesinde, Kuzey Irak’ta, zayıf gördüğü üs bölgelerine taciz atışlarında bulunmuş, olası saldırı için bu bölgedeki birliklerin reflekslerini ölçme girişimleri gözlenmişti.

 

Kırmızı listede aranan İsmail Nazlıkul’un 26 Mayıs’ta Kandil eteklerinde öldürülmesinin ardından saldırı hazırlıklarını hızlandırıldığı istihbaratı üzerine Temmuz aylarında başlaması planlanan harekat önce çekildi.

 

 

Harekâtın amacı

 

 

Harekât esasen önleyici saldırı konseptinde gerçekleştiriliyor ve bu sayede PKK’nın Kuzey Irak ve Türkiye sınırlarında herhangi bir etkileşime girmesi engelleniyor. Bu kertede operasyon; terör örgütünün toplanma noktaları olan Haftanin, Zap, Avaşin, Metina bölgeleri ile bu bölgelerdeki cephanelikleri olan Gare ve Metina ile iletişim komuta ve kontrol Sincar, Karaçok ve Kandil arasındaki access’i yok etmek amacını taşıyor. Hedef seçimi ve hedef sayılarındaki yoğunluk bu amaca yönelik gerçekleşiyor. [af] https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/pence-kaplan-operasyonunda-son-durum-500den-fazla-hedef-yok-edildi-5881104/ [/af]

 

Pençe 1-2 -3 de olduğu üzere sınır içinde büyük ölçüde etkisiz kılınan örgütün, lojistik ve ikmalinin ek olarak da eylem yapma kapasitesinin Kuzey Irak’ta TSK üslerine mücavir alanlarda yok edilmesi Pençe Kartal ve Kaplan operasyonunun kapsamına giriyor.

 

Kuzey Irak’ta Bölgesel Yönetim ile yaşadığı sorunlar ve TSK’nın son iki yıl içinde gerçekleştirdiği operasyonlar ile kurduğu üsler ile Kuzey Irak’taki hareket alanı kısıtlanan örgütün eylem kapasitesini yitirmesi örgütü görece güvenli bir alan olarak gördüğü Suriye’ye yöneltiyor. Bu yönelimin transfer rotasında TSK’nın hava ve kara operasyonu düzenlediği alan da bulunuyor. Operasyonun bu göstergeleri Irak’ta eylemsizliğe sürüklenen örgütün Suriye’de konsolide olmasının önüne geçme amacını resmediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *