Pentagon Artık CIA’e Destek Vermeyecek

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, Savunma Bakanlığı, CIA’e verdiği desteğin büyük kısmını 5 Ocak itibariyle kesecek. Beklenmedik gelişme tartışmaları da beraberinde getirdi.

 

CIA içinden yetkililere dayandırılan habere göre, Savunma Bakanı Christpher Miller, CIA direktörü Gina Haspel’a konuyla ilgili bir mektup gönderdi. Mektupta, Savunma Bakanlığı’nın yurtdışındaki kontraterör operasyonları için CIA’e vereceği desteğin büyük ölçüde kesileceği belirtidi.

 

Savunma Bakanlığı’nın bu kararı vermesinin arkasındaki sebep ise Rusya ve Çin karşısındaki büyük güç mücadelesine hazırlanıyor olması. Personel ve lojistik kaynaklarını bu mücadeleye adamak isteyen Savunma Bakanlığı, bu amaç doğrultusunda birçok farklı alandan kesinti yapmaya devam ediyor.

 

Savunma Bakanlığı, ABD’nin askeri kuvvetlerinde görevil personeli CIA operasyonları için görevlendiriyordu. Bunun ötesinde CIA’in bu operasyonlarını yürüten askeri birimi Özel Etkinlik Merkezi’ne dünyanın dört bir yanına ulaştırma ve lojistik desteği de sağlıyordu.

 

Bin Ladin ve el Bağdadi operasyonları gibi başarılı örnekleri veren uzmanlar, yıllardır süregelen işbirliğinin bitmesiyle ilgili endişelerini dile getiriyorlar. Bu kararın CIA’in operasyonlarını ve organizasyon yapısını nasıl etkileyeceği ve CIA’in nasıl bir önlem alacağı henüz bilinmiyor.

+ There are no comments

Add yours