Suriye’deki Rus neo-Nazi birimi: Zamansız bir ölümün anlattıkları

0 Shares

Rusich olarak bilinen Rus neo-Nazi militan grubuna bağlı bir paralı asker Rusya’da öldü. Doğu Ukrayna’daki savaşın ilk yıllarında oynadığı rolle nam salmış Rusich, Saint Petersburg merkezli, önemli aşırı sağ bağları olan bir militan grup. Açık kaynaklara dayanan kanıtlar, grubun üyelerinin, Rusya ve Esad rejiminin Humus vilayetinin güvenliği için iki kere bölgeye seyahat ettiğini gösteriyor.

 

9 Ağustos 2021’de popüler Instagram hesabı _r.f.m_ Alexander “Wax” Voskanyan olarak tanımlanan bir savaşçı için bir ölüm ilanı yayınladı. Hesabın adındaki RFM harfleri, bir önceki adı olan “religion for men” (erkekler için inanç) sloganının kısaltmasıdır ve bu hesap yalnızca paralı askerlerin hayatları ve kadınlarla ilgili paylaşımlarda bulunmaktadır. Hesap herkese açıktır ve bu nedenle herkesin erişim imkanı var, ancak aynı zamanda hesap sık sık gönderilerini toplu olarak silmekte.

Aynı gün, Reverse Side of the Medal (RSOTM) Telegram kanalı, Voskanyan’ın ölümü ile ilgili daha fazla ayrıntı yayınladı. Şöyle yazıyordu: Arkasında iki yabancı ülkede savaş bırakan genç yaşlarında deneyim kazanmış bir savaşçıydı ve bu nedenle askeri işlere ve Anavatan’a hizmete duyduğu doyumsuz sevgiyi bilerek, ne yazık ki, Rusya’da evinde becerilerini geliştiriyor, bir sonraki muharebe seferine hazırlanıyorken bir kaza ile öldüğünü söyleyebilirim.

 

Vosk’un ailesine, Evgeniy Eduardovich Rasskazov’a yapılacak bağışların hesap numarası yazının sonunda yer aldı; Rasskazov, daha çok takma adı “Topaz” ile tanınır. Topaz, Rusich’e bağlı ünlü bir savaşçıdır ve Donbas’ta Ukrayna hükümet güçlerine karşı savaştığı belgelenmiştir. Topaz’ın, bu soruşturma sırasında tespit edildiği üzere Rusich’e olan ilgisi göz önüne alındığında, Voskanyan için bağışları üstlenmesi tesadüf değil.

 

Ertesi gün, Instagram hesabı _r.f.m_, RSOTM’nin Telegram gönderisininkiyle neredeyse aynı bir gönderi yayınladı, ancak bu, Voskanyan’ı Rusich’e bağlayan iki ek resim içeriyordu. Gönderi, silinmeden önce birkaç gün boyunca herkese açıktı.

Instagram gönderisindeki üç fotoğraftan sadece biri yeniydi, diğer ikisi geçtiğimiz birkaç yıl içinde Rusich veya Wagner Group’a bağlı Instagram kanallarında zaten dolaşmıştı. Norveçli kamu yayıncısı NRK tarafından yapılan bir araştırma, Suriye’deki Rusich üyelerinin fotoğraflarında en sık görülen insanlardan birinin aslında bir St. Petersburg neo-Nazi ve uzun süredir Rusich üyesi olan Yan Petrovsky olduğunu ortaya çıkardı. Daha önce dolaşan diğer iki fotoğrafta Voskanyan, Petrovsky ile birlikte görülebiliyordu; her fotoğraf farklı Suriye turlarından çekilmiş gibiydi. Bu fotoğraflardan birinde, Petrovsky ve Voskanyan, daha önce NRK tarafından belgelenen diğer Rusich üyeleri arasında bir uygulama olan, kendilerini Nordik gönüllü savaşçılar olarak göstermeye çalışıyorlardı. Bunu kısmen, Norveç bayrağıyla fotoğraflara poz vererek ve bir röportajda gruplarını Norveç, İsveç ve İzlanda’dan savaşçılardan oluştuğunu iddia ederek yaptılar. Rusich’in Instagram gönderilerinin çoğu, Faroe dili ile birlikte Eski İskandinav diline yakın İzlandaca’dır. İskandinav ülkelerine yapılan bu göndermeler, muhtemelen Rusich üyeleri ve diğer neo-Nazi grupları arasında alışılmadık bir uygulama olan modern bir Viking fantezisini yaşama girişiminin bir parçası. Ancak bir İskandinav ülkesinden birinin Suriye’de Rusich ile savaştığını gösteren hiçbir kanıt yok.

 

Voskanyan, Rusich’in Suriye’ye konuşlandırılmasındaki görüntülerde, gruptaki tek solak savaşçı olduğu için kolayca tanınabiliyordu. Bu faktör, sol dizinde bir dizlik kullanması ile birleştiğinde, çevrimiçi görüntülerde arama yaparken güçlü bir gösterge sağladı.

 

“Vosk” Voskanyan'ı Tanımlamak

DFRLab, bir dizi benzersiz özellik aracılığıyla Voskanyan’ın kimliğini doğruladı. İlk olarak, “Alexander” adlı kişiler için Rusich bağlantılı hesapların araştırılması olası bir sonucu ortaya çıkardı: Alexander “Vosk” Voskanyan.

 

 “Alexander Voskanyan” kullanıcı adını kullanan ve Rusich ile ilişkili monteavo88 kullanıcı isimli bir Instagram hesabı göze çarpıyordu. Hesabın adı, hesabın arkasındaki kişinin diğer Rusich üyeleriyle aynı aşırı sağ eğilimlere sahip olduğunu gösteriyordu. Çünkü 88 sayısı neo-Naziler tarafından genellikle “Heil Hitler”in kısaltması olarak kullanılıyor. Zira H harfi Roma alfabesinin sekizinci harfi. Ama aynı zamanda büyük ihtimalle Ermeni milliyetçisi lider Monte “Avo” Melkonian’a ve 1988 Ermeni bağımsızlık hareketine atıfta bulunuyor. (Voskanyan’ın bir Ermeni ismi olduğu göz önüne alındığında oldukça makul bir tahmin)

 

Hesabın ilk gönderilerinden biri, hesap ile grup arasında olası bir bağlantı olduğunu düşündüren Rusich logolu askeri kıyafetli bir kişinin çizimiydi. Hesap sahibi dikkatliydi ve asla yüzlerin tamamını paylaşmadı, ancak tanıdık biri profiline baktığında bir eşleşme ortaya çıktı.

Son olarak, Voskanyan’ın gerçekten yakın zamanda öldüğünü ve Voskanyan’a benzeyen başka bir Rusich bağlantılı paralı asker olmadığını doğrulamak için, DFRLab, VKontakte’deki Kronstadt’taki St. Vladimir Katedrali topluluk sayfası tarafından Voskanyan için yayınlanan bir ölüm ilanı buldu. Ölüm ilanı, Voskanyan’ın trajik bir şekilde öldüğünü ve cenaze töreninin 13 Ağustos 2021’de saat 13:00’te gerçekleştiğini duyuruyordu. Voskanyan daha önce Kronstadt’ta farklı bir kilisenin resimlerini yayınlamıştı ve bu da onun St. Petersburg’un o bölgesinde yaşadığı düşüncesini güçlendiriyordu.

Rusich ve Suriye'deki faaliyetleri

Rusich, Suriye’deki faaliyetinden önce, doğu Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki savaşta adı kötüye çıkmış bir gruptu. Eylül 2014’te Rusich, “Aidar” taburundan Ukraynalı gönüllü savaşçılardan oluşan bir konvoya pusu kurarak yaklaşık 40 kişiyi öldürdü. Pusuda grubun kendilerini çektiği görüntüler arasında, ölen askerlerden birinin kulağını tutan grubun lideri Alexey Milchakov’un görüntüleri de vardı.

 

Eski komutanları Alexander Bednov’un 1 Ocak 2015’te öldürülmesinden sonra Rusich grubu kısa bir süre için, Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin 1. Taburu “Viking”ine katıldı. Bu dönem Milchakov o Temmuz’da Rusya’ya dönüp Rusich’i çatışmadan çekmeden önceydi. 2016 yılında grubun önde gelen isimlerinden biri Norveç’te tutuklandı ve ülkeden sınır dışı edildi. 2016 baharında Rusich, Rusya merkezli başka bir aşırı sağ paramiliter örgüt olan ENOT Corp tarafından düzenlenen bir gençlik kampına katıldı. Kamp, grup üyelerinden askeri eğitim alan Belaruslu küçük çocukları içeriyordu. ENOT üyeleri daha sonra 2018’de Rusya federal güvenlik servisi (FSB) tarafından nefreti kışkırtmak ve bir reşit olmayanın bir suç işlemeye dahil olması nedeniyle gözaltına alındı.

 

St. Petersburg yayını Fontanka için yazan Denis Korotkov, Milchakov’un М-2691 koduyla Wagner’de de bir pozisyona sahip olduğunu iddia etti – Rusich ile aynı zamanda. M-numara kodlaması, araştırmacıların genellikle Wagner savaşçılarının kişisel kimlik numaralarına atıfta bulunma şeklidir. Korotkov, Milchakov’un Wagner’in 3. saldırı müfrezesinde bir istihkamcı/ ve nişancı olduğunu iddia etti. Ukraynalı Myrotvorets web sitesine göre, Voskanyan’ın Wagner M numarası M-3080 ila M-3087 aralığındaydı. Rusich ile de bağlantısı olduğu iddia edilen Alexey Bolgazin, M-3078 ile М-3085 arasında örtüşen bir M numarasına sahipti.

Fontanka ayrıca, Wagner’in 2017’de Rusich’ten altı kişilik bir grubu bünyesinde barındırdığını iddia eden söylentileri de aktarıyordu. Bu, Suriye’de Rus BPM-97 Vystrel hafif zırhlı araçlarını kullanan Rusich’e bağlı savaşçıların çok sayıda görüntüsünü içeren kamu raporlarıyla da destekleniyor. BPM-97 aslen Rus sınır muhafızları için tasarlandı ve Rus silahlı kuvvetleri ve diğer federal birimler tarafından sınırlı bir kapasitede kullanılıyor, ancak aynı zamanda Wagner kuvvetleri tarafından birden çok kez kullanıldığı da tespit edildi.

 

Rusich’in önemli bir şahsiyetine ait olduğuna inanılan rusichvpk Instagram hesabının paylaştığı bir videoda, gruptan savaşçıların Suriye’de bir görevi yerine getirirken görünüyordu. DFRLab, coğrafi konumu kullanarak Rusich’in Suriye’deki ayak izinin Palmira’dan en azından El-Kawm’a kadar uzandığını doğruladı. Görüntüler, Rusich’in zamanının çoğunu Palmira’nın kuzeyindeki bir dağ sırasında harcadığını gösteren coğrafi bir eşleşmeyi sağladı. Bu görüntünün tarihi bilinmemekle birlikte, birimin Humus eyaletinin kuzey kısmına yaptığı yolculuktan ayrı bir gezi sırasında olduğuna inanılıyor. Doğrulanmamış bilgiler, ilk gezinin 2016 gibi erken bir tarihte gerçekleşmiş olabileceğini ve bunun da Palmira’yı IŞİD’den geri almak için yapılan saldırıya tekabül edeceğini öne sürüyor. Palmira’nın kuzeyinde coğrafi olarak konumlanmış bir fotoğrafta, çöl dağlarının fonunda bir BMP-1 görülüyor. Bir AGS-17 otomatik bomba atar, BMP’nin ana silahına eğreti bir tetik sistemi ile monte edilmiş ve uzaktan ateşlenmesine olanak sağlamıştır.

Bu değiştirilmiş BMP-1’in görüntüsü, _r.f.m_ Instagram hesabına iki bölüm halinde gönderilen ve IŞİD’e karşı en az bir Wagner savaşçısının öldüğü bir savaşı detaylandırdıkları bir hikâyede de kullanıldı. Gönderide şöyle yazılmıştı: Saldırıya kişisel olarak katılan müfreze komutanı tarafından yönetilen, biri sırt boyunca yürüyen saldırı grupları toplandı. İkincisi, taret üzerine monte edilmiş bir AGS-17M ile BMP-1’in desteğiyle (tetiğe bağlı ve taret kapağından geçen bir kablo ile ateş edebilir), takımın teknik komutan yardımcısının liderliğinde ve sol kanattan giren bir grev timiydi.

 

Suriye’ye savaşmak için giden Rusich savaşçılarının daha fazla üyesinin kimlikleri ortaya çıktıkça, 2018 röportajında öne sürüldüğü gibi Kuzeyli gönüllüler olmadıkları giderek daha fazla ortaya çıkıyor. Aksine, bunlar kiralık Rus savaşçılarıydı ve IŞİD’i Suriye’nin karbon kaynakları bakımından zengin bölgelerinden kovmak için gönderilen büyük bir paralı asker gücünün küçük bir kısmıydı.

 

Bu yazı daha önce “An untimely death reveals the nature of a Russian neo-Nazi unit that fought in Syria” başlığı ile DFRLab’ta yayınlanmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *