Wagner Mali’ye girmeye hazırlanıyor Fransa tedirgin

0 Shares

Mali Ordusu’nun eğitimi ve üst düzey kişilere koruma sağlamak amacıyla Wagner Grup ile anlaşma yapacağı aktarıldı. Mali ile Wagner Grup arasındaki anlaşma ile şirkete aylık 10,8 milyon dolar hizmet bedeli ödeneceği çeşitli güvenlik kaynakları tarafından bildirildi.

 

Yedi diplomatik ve güvenlik kaynağının Reuters’a aktardığı bilgilere göre Rusya’nın Batı Afrika’da genişlemesi ve eski sömürge gücü olan Fransa’ya karşı faaliyetlerde bulunulacağı amacıyla Paris bu anlaşmayı engellemek istiyor. Bu anlaşma kapsamında Mali’de görev alacak paralı asker sayısı şimdilik bilinmiyor.

 

Fransa’nın bu anlaşmayı iptal etmek için Amerika’dan da yardım istediği, Mali yönetimi ve Kremlin ile bu konuyu görüşmek üzere üst düzey diplomatların görevlendirileceği bir diplomatik kaynak tarafından ifade edildi. Batı Afrika’da el Kaide ve IŞİD’e karşı operasyonlar yürüten Fransa askeri faaliyetlerinin Wagner tarafından sekteye uğratılacağı konusunda endişeli. Ağustos 2020 tarihinde Mali’de darbe ile iktidara gelen cunta ise bu anlaşmayı yalanladı. Sözcü Baba Cisse, Wagner’in Mali’de faaliyet göstereceği ile ilgili iddiaları “dedikodu” olarak niteledi. Savunma Bakanlığı Sözcüsü ise “kamuoyunun Rusya ile daha çok işbirliği yapılmasından yana olduğunu ama herhangi bir anlaşma yapılmadığını” açıkladı.

Mali’deki askeri yönetim 2022’nin Şubat ayında seçim düzenleneceğini söylerken bir yandan da Rusya ile ilişkilerini geliştiriyor. Diplomatik bir kaynak, Mali Ordusu’nun yeniden yapılandırılması için destek programı yürüten uluslararası kuruluşların, Wagner ile anlaşılması halinde destek programını bitebileceğini ifade ediyor. Bu durum ise ülkenin askeri güçlerinin tamamen Rusya ve Wagner’in kontrolüne geçmesi riskini güçlendiriyor.

 

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Orta Doğu ve Afrika Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov ile Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın Sahil Bölgesi Genel Sekteri ve Özel Elçisi Christophe Bigot’nun 8 Eylül tarihinde Moskova’da görüştüğü Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından Reuters’a doğrulandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *