WSJ: Amerika’nın Gizli Operasyonu Barış Görüşmelerinde Rol Oynadı


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) bağlı helikopterin 2017 yılında Yemen el Kaidesi’ne yönelik operasyona giderken kaza yapması, İsrail ve BAE arasındaki barış görüşmelerinde etkisi olacak bir gelişme oldu. The Wall Street Journal’ın haberine göre Yemen’deki kurtarma harekatı sıkı işbirliğinin başlangıcı oldu.

 

2017 yılında Yemen’de kaza yapan BAE helikopterinde Prens Muhammed bin Zayid’in yeğeni ve aynı zamanda damadı olan bir hanedan üyesi asker bulunuyordu. Ebu Dabi’nin Amerika’dan kurtarma operasyonu istemesinin ardından hanedan üyesinin eve dönmesini sağlayan Amerikalı general, Körfez ilişkilerinde Beyaz Saray’da rol almaya başladı.

 

2017 yılında Ebu Dabi’de askeri ataşe olarak bulunan Tümgeneral Miguel Correa, şimdi Beyaz Saray’da danışman ve Ulusal Güvenlik Konseyi’nde Körfez politikasından sorumlu isim. İsrail ve BAE arasında yürütülen gizli görüşmeleri General Correa, Prens Muhammed bin Zayid ile olan sıkı ilişkisiyle destekledi. Amerikalı yetkililer, İsrael-BAE arasında “İbrahim Anlaşması” olarak belirtilen bu mutabakatın sağlanmasında generalin büyük rol oynadığını söylüyorlar. Donald Trump ve BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid, Correa olmadan bu anlaşmanın olamayacağını ifade ettiler. 

Kurtarma Operasyonu

BAE’ye bağlı askeri helikopter, Yemen el Kaidesi’ne yönelik operasyon gerçekleştirmek için bölgeye intikal ederken, hala kesinleşmeyen bir sebeple düşüyor. Hanedan üyesi Zayid bin Hamdan en Nahyan’ın da bu tim içerisinde bulunduğu, BAE yetkililerince General Correa’ya bildiriliyor. Bu sırada Aden Körfezi’nde bulunan Amerika’ya ait USS Bataan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi’nden iki adet V-22 Osprey tiltrotoru kaza alanına ulaşarak, BAE askerlerini tahliye ediyor. 

 

BAE’nin isteği ve CENTCOM’un izniyle hanedan üyesinin de aralarında bulunduğu altı BAE askeri, C-17 askeri kargo uçağıyla gece vakti Yemen’den Almanya’daki Landstuhl bölgesinde bulunan Amerika’nın askeri hastanesine sevk ediliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *