Yeni Bakan Miller’den ABD’nin savunma stratejisi üzerine mesajlar


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni Savunma Bakanı Christopher C. Miller, bakanlık çalışanlarına gönderdiği ilk bildiride önemli mesajlar verdi. Miller’in mesajları mevcut politikanın devamlılığını teyit ediyor.

 

Göreve gelmesinin ardından ilk bildirisinde Savunma Bakanlığı’nın tüm birimlerine hitap eden Miller, büyük bir değişime mecbur olduklarını ve bu değişimi başaracak bilgiye sahip olduklarını, daha önceden de Bakanlık olarak benzer değişimlerin içinden geçtiklerini vurguladı.

 

Metinde Bakanlığın tüm çalışanlarına özel olarak teşekkür eden ve kendi hikayesini vurgulayan Miller, El Kaide’yle mücadeleye özel başlık açtı.

 

Miller, El Kaide’yle olan mücadelelerinde önemli bir aşamanın geride kaldığını söyledi. Amerika Birleşik Devletleri’nin terörle mücadelede, özellikle El Kaide ve ilişkili yapılarla mücadelede liderlik rolünü bırakıp mücadeleyi destekleyen pozisyona kayması gerektiğinin altını çizdi.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin hiç bitmeyen savaşlara aşina olmadığını ve bu tip savaşlardan kaçındığını söyleyen Miller, “tüm savaşlar bitmeli” dedi. Terörle mücadelenin artık müttefiklerin omuzlarında olacağı sinyalini veren Miller, Savaşları bitirmek taviz vermeyi ve ortaklıkları gerektirir” diyerek Taliban’la devam eden müzakere sürecine ve Afganistan’dan çekilme planlarına atıfta bulundu.

 

Miller 1983 yılında orduya er olarak girdi. Daha sonra subaylığa geçti. 1993 yılında Özel Kuvvetler bünyesine katıldı. Kurmaylık eğitimi de alan Miller kariyeri boyunca birçok sıcak çatışmada aktif görev aldı.

 

9 Kasım tarihinde Esper’in yerine gelen yeni Bakan, Haziran’dan Ağustos’a kadar Bakan Yardımcılığı görevini yürütmüştü. Ağustos’tan bugüne ise Ulusal Terörle Mücadele Merkezi’nin direktörlüğündeydi. Miller’ın bu görevden de ayrılması bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *