Eski Suriye başbakanı için casusluk iddiası


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Suriye’nin eski başbakanlarından Türk kökenli Cemil Merdam’ın Fransa, İngiltere ve İsrail’e ajan olarak çalıştığı iddia edildi.

 

Profesör Meir Zamir tarafından önümüzdeki aylarda yayınlanacak bir kitapta, İngiltere ‘Büyük Suriye’ planını gerçekleştirmek için Suriye ve Lübnan ulusal hareketinin birçok lideriyle iş birliğinde bulunup onları casus olarak kullandığı öne sürüldü. Kitaba göre bu casuslardan biri de Cemil Merdam’dı.

 

Kitabın yazarının iddialarına göre İngilizler, bu kişileri desteklemek için onların İngiliz hegemonyasına girmelerini şart koştu.  İngiliz istihbaratı iş birliği yaptığı önemli kişilerden, Haşimi egemenliğini gizli de olsa kabul etmelerini ve Fransız mandasını reddetmelerini istedi. Bu planlar, İngiltere’nin bölge üzerinde geniş kapsamlı bir hâkimiyete sahip olmasını sağlayacaktı.

 

Söz konusu istekleri kabul eden Merdam, İngilizlerden maddi destek almış ve Büyük Suriye planındaki bölgeyi Ürdün Kralı Talal İbn Şerif Hüseyin’in emri altında yöneteceğinin sözünü vermişti.

 

Yazara göre Merdam, İngilizlerin planını öğrenen Fransızlar tarafından şantaja uğradı. Fransız istihbaratı Merdam’ı, İngiliz casusu olarak çalıştığına dair elde edilen kanıtları paylaşmakla tehdit etti. Merdam, Fransızların şantajından haberdar olmayan İngilizlerin bilgisi dahilinde casusluk görevinden istifa etti.

 

Merdam’ın, Fransızlara önemli bilgiler vermesinin ardından Fransızlar, İngilizlerin Filistin’de kurulacak bir Yahudi devletini engelleme planlarını Siyonist hareket ile paylaştı. İsrail’in ilk başbakanı David Ben-Gurion ile görüşen Merdam ona İngilizlerin mevcut planlarından bahsetti.

 

Gurion, Merdam’ın verdiği bilgilerin ardından İsrail istihbarat subayı Eliyahu Sasson’u Arap çalışma masasının başdanışmanı olarak atadı. Kitapta Sasson ve Merdam’ın daha önce tanıştığı ifade edilirken, Merdam’ın Sasson aracılığıyla Gurion’a asıl tehdidin Arapların açacağı bir savaştan değil, İngilizlerin bölge üzerindeki planlarından geleceğini belirtti.

 

Tel Aviv merkezli Haaretz gazetesinin haberinde belirtilen kitap ve Merdam’ın casusluğu ile ilgili konuda henüz hiçbir çevreden açıklama yapılmadı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *