El Kaide’nin ikinci ismine İran’da İsrail Suikastı iddiası


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

El Kaide’nin kurucuları arasında yer alan ve potansiyel lider olarak gözüken örgütün iki numaralı ismi Ebu Muhammed El-Misri künyeli Abdullah Ahmed Abdullah’ın İsrail tarafından Tahran’da suikaste uğradığı iddia ediliyor.

 

New York Times, yetkililer ile yaptığı görüşmeler neticesinde 7 Ağustos tarihinde İran’ın başkenti Tahran’da İsrail’in motosikletli iki suikastçi kullanarak Ebu Muhammed El-Misri’yi öldürdüğü bilgisine ulaştığını açıkladı. 1998 yılında Afrika’daki Amerikan büyükelçiliklerine yapılan tarihin 7 Ağustos olması sebebiyle saldırıların yıl dönümünde bir intikam saldırısına uğradığı iddia ediliyor.

 

1998 yılında Kenya ve Tanzanya’daki Amerikan elçiliklerine yapılan bombalı saldırının planlayıcısı olan El-Misri’nin başına FBI tarafından 10 milyon Dolar ödül konmuştu. Bu saldırılar neticesinde 224 kişi ölürken, yüzlerce kişi de yaralandı.

 

Amerikan istihbarat yetkililerinin New York Times’a aktardıklarına göre El-Misri, 2003’den 2015 yılına kadar İran’ın gözetim hapsinde yaşıyordu. İran’ın açıkladığına göre Yemen’deki rehine diplomatların salıverilmesi karşılığında Ebu Muhammed El-Misri ile birlikte beş kişi serbest bırakıldı.

 

1963 yılında Mısır’ın kuzeyindeki El-Ğarbiye’de doğan El-Misri, profesyonel futbol kariyerini 1979 yılında Sovyetler Birliği’ne karşı Afgan cihadına katılarak bıraktı. 1989 yılında Kahire’nin geri dönmesine izin vermediği El-Misri, Usame bin Ladin’e katılarak el Kaide’yi kuran ilk ekipte yer aldı. 2011 yılında Pakistan’daki İranlı diplomatların bırakılması karşılığında Tahran tarafından salıverilen Usame bin Ladin’in oğlu Hamza bin Ladin, Ebu Muhammed El-Misri’nin kızı Meryem ile evlendi. Diğer kızı ise 2017 yılında Suriye’de öldürülen el Kaide mensubu Ebu El-Hayr El-Masri ile evliydi.

 

New York Times’ın aktardığına göre suikast, 7 Ağustos akşamı saat 9 civarında El-Misri, kızı Meryem ile Tahran’da evine doğru aracıyla giderken motosikletli iki kişinin beş el ateş etmesiyle gerçekleşti. Bu saldırı sonrasında İranlı ve Lübnanlı haber ajansları, Hizbullah üyesi olan tarih hocası Habib Davud ile kızı Meryem’in öldürüldüğünü bildirdiler. Yapılan araştırmalar neticesinde böyle bir ismi ne açık kaynaklarda ne de Hizbullah’a yakın çevrede duymadıklarını söyleyen muhabirler, bir istihbarat yetkilisi ile yaptıkları görüşmede bu ismin El-Misri’ye verilen bir takma ad olduğunu belirttiler. El-Misri’yi uzun süredir tanıyan Mısır İslami Cihadı’nın eski lideri Nebil Naim’in geçtiğimiz Ekim ayında benzer bu olaya dair benzer bir açıklamayı Suudi Arabistan kanalı al-Arabiya’ya yaptığı ifade ediliyor.

 

El Kaide’den herhangi bir açıklama yapılmazken, İran Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in İran’da suikast saldırısı gerçekleştirdiği iddialarını reddetti. Bakanlık Sözcüsü Behram Ğasımi, 2018 yılında yaptığı açıklamasında ülkede el Kaide’ye yaşam alanı tanımadıklarını, Afganistan sınırından geçiş yapan örgüt üyelerini gözaltına alarak bağlı oldukları ülkelere gönderdiklerini açıkladı.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *