FBI Wagner’in sahibini arananlar listesine ekledi


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

FBI, Putin’in şefi olarak bilinen ve Wagner gibi birçok şirketin öncüsü olduğu iddia edilen Yevgeny Vicktorovich Prigozhin’in 2016 ABD seçimlerine müdahale etme suçundan arandığını açıkladı. FBI duyurusunda ABD’nin iç işlerine karışan ve ülkeye karşı komplolar kuran Prigozhin’in başına 250 bin dolar ödül koyduğunu bildirdi.

 

FBI’ın iddiasına göre St.Petersburg merkezli Internet Research Agency şirketini fonlayan Prigozhin, 2014 yılından 2018’e kadar ajans aracılığıyla ABD iç işlerine müdahale etme girişimlerinde bulundu. Prizgozhin, ABD’de bir sunucu kiralayarak, sahte hesaplarla ABD vatandaşlarının seçim konusundaki kararlarını değiştirmeye çalıştı.

Yevgeny Prigozhin kimdir?

Prigozhin, ajansın ve restoran zincirine sahip olmasının yanı sıra Ukrayna, Suriye, birkaç Afrika ülkesinde paralı askerleri barındıran Wagner şirketini de yönetiyor. Wagner’in kurucusu ve mali destekçisi olan isim Amerika’nın yaptırımlar listesinde yer alıyor. Amerika Hazine Bakanlığı, Aralık 2016’da Yevgeni Prigozhin’i “Ukrayna’daki çatışmalara dahil oldukları” gerekçesiyle yaptırım listesine aldı. Concord Management and Consulting, Megalain, Lakhta şirketlerinin sahibi olan Yevgeni Prigozhin, Rus Savunma Bakanlığı ile birden fazla anlaşma imzalamış bir isim. Dünya kamuoyunda Kremlin’in siyasi manevralarının internet üzerinden yapılabilmesi için bazı zamanlar gündeme gelen Rus trolleri olarak anılan ancak “Internet Research Agency” adıyla bilinen şirketin aslında Prigozhin tarafından yürütüldüğü ifade edilenler arasında.


Yevgeni Prigozhin’in bağlantılı olduğu başka bir özel askeri şirket daha bulunuyor; Evro Polis. 2016 yılının sonunda bu şirket, Şam Yönetimi ile yaptığı anlaşmada petrol ve doğalgaz sahalarının karşıt unsurlardan alınılması ve müdaafası için bir anlaşma imzaladı. Şam’ın Rusya Büyükelçisi Riad Haddad, Evro Polis başta olmak üzere birçok Rus şirketi ile petrol ve elektrik sektörlerinde anlaşmalar imzaladı ve bu anlaşmalar öncelik olarak kabul edildi.

Rusya merkezli özel güvenlik şirketi Wagner

Rus paralı askeri şirketi Wagner’in kökenleri 2013 yılından bu yana Suriye’de faaliyet gösteren Moran Güvenlik Grubu’na uzanıyor. Şirketin yöneticisi olduğu iddia edilen Yevgeni Prigozhin, Wagner’in finansörü ve şirketin arkasındaki önemli bir isim olarak biliniyor. Birçok ülkede aktif faaliyet gösteren Wagner’in ana karargâhı Rus Genelkurmayı’nın “Ana İstihbarat Direktörlüğü (GRU)” bünyesinde bulunan ve özel kuvvet yapısına sahip olan 10. Spetsnaz Tugayı’nın ikamet ettiği Molkino’da bulunuyor. Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesinden sonra sahada ortaya çıkan Wagner, Ukrayna’da yoğun olarak faaliyet gösteriyor.

 

Suriye’nin başkenti Şam’ın korumalığından sorumlu olduğu iddia edilen Wagner şirketinin Palmira’nın DAEŞ’den alınmasında büyük pay sahibi olduğu ifade ediliyor. Wagner’in ayrıca Afrika’nın çeşitli ülkelerinde varlığı bulunuyor. Wagner’in Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki faaliyetleri üzerine araştırmalar yapan 3 Rus gazeteci 2018 yılında öldürülmüştü. Wagner mensubu askerler aynı zamanda Libya’da General Hafter’e bağlı ordu birliklerini eğitip, bölgedeki çatışmalarda yer almıştı. Ulusal Mutabakat Güçleri, Trablus bölgesinde yaşanan çatışmalarda birçok Wagner paralı askerinin öldürüldüğünü iddia etmişti.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *