Rolls Royce, Bergen Engines’i TMH Group’a sattı

İngiliz araç üreticisi Rolls-Royce, Norveç donanmasının gemilerine de motor üreten gaz ve dizel motor devi Bergen Engines’i 150 milyon Euro karşılığında Moskova kontrolündeki TMH Group’a sattığını açıkladı.

 

2021’in ikinci yarısında devredilmesi beklenen Bergen Engines, ana merkezi İsviçre’de bulunan Rusya kontrolündeki TMH Group’a bağlı TMH International tarafından bağımsız bir işletme olarak işletilecek. Satışın tamamlanmasının ardından Norveç’teki motor fabrikası, teknik servis bölümü ve bir dökümhane TMH International’a verilecek. 

 

Hali hazırda Arjantin, Küba, Mısır, Almanya, Macaristan, İsrail ve Güney Afrika’da faaliyet gösteren TMH Internationalyaptığı açıklamada, söz konusu satın alım sayesinde şirketin daha geniş bir mal portföyüne sahip olacağı ve uluslararası alanda daha çok ses getireceği ifadeleri yer aldı.

 

TMH International bu alımla aynı zamanda Kuzey Buz Denizi’nde Rusya’ya karşı istihbarat faaliyetleri gerçekleştiren Norveç donanma gemilerinin de yapım aşamasına dahil olacak. Bergens Engines’in inşasında pay sahibi olduğu Marjata adındaki istihbarat gemisi Barents Denizi ve Kuzey Atlantik’te Rusya’nın Kola Yarımadası’ndan kalkan Kuzey Filosu’nun nükleer denizaltılarını takip ettiği biliniyor.

 

Dünyanın en büyük lokomotif ve tren yolu ekipman üreticileri arasında bulunan TMH aynı zamanda Rus ticari ve düşük seviyeli askeri gemileri için deniz motorları da üretiyor. TMH’nin bu alımıyla Barents Denizi’ndeki rekabette Rusya’nın daha aktif şekilde rol alacağı düşünülüyor. Şirketin CEO’su KirillLipa da yapılan alım anlaşması ile TMH’nin daha düşük güçte daha verimli motorlar üretmeyi planladığını ifade etti. Satış ile ilgili AB’den henüz bir tepki gelmedi.

+ There are no comments

Add yours