IKBY’de geniş çaplı operasyon: 20’si PKK ilişkili 27 kişi yakalandı


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Güvenlik Konseyi yayınladığı açıklamada biri PKK tarafından olmak üzere iki saldırının engellendiğini duyurdu. Ayrıca, IKBY askeri ve güvenlik birimlerine yönelik istihbarat çalışması yapan bir ekip de çökertildi.

 

İstihbarat, terörle mücadele, güvenlik ve polis güçlerinin müşterek çalışmaları neticesinde PKK’nın planladığı bir saldırı son anda engellendi. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Güvenlik Konseyi tarafından saldırıyı düzenleyenlerin Avrupa dahil olmak üzere Irak dışıyla irtibatlı ve yönlendirildiği açıklandı.

 

Güvenlik Konseyi açıklamasında hedef olarak seçilen tüm diplomat ve yabancı yatırımcıların bilgilendirildikleri ve güvene alındıkları belirtildi. Yapılan açıklamada saldırı planlarıyla ilgili olarak soruşturmanın devam ettiği, Interpol dahil olmak üzere uluslararası güvenlik kurumlarından da destek istendiği ve yeni tutuklamaların yapılmasının umut edildiği ifade edildi.

İki dosyadan 20 PKK’lı gözaltında

PKK ile bağlantılı 12 şüpheli birinci saldırı dosyası ile ilgili gözaltına alındı. Avrupa ile bağlantılı olduğu belirtilen bu kişilerin, Erbil’deki bir yabancı misyona bağlı diplomatlar ile yine bu ülkenin bölgede faaliyet gösteren şirketlerine yönelik suikast saldırılarını planlandığı ortaya çıkarıldı.

 

Dört aydan daha uzun süre güvenlik güçlerince takip edilen PKK’lı saldırı grubu içerisinde iki Suriye uyruklu şahsın olduğu belirtildi. Ayrıca grubun bölgedeki büyük bir Batılı şirketi de hedef alacağı ifade edildi.

 

İkinci dosyadaki sekiz şüphelinin ise Duhok özelinde olmak üzere Bölgesel Kürt Yönetimi içerisinde şiddet olayları planladıkları ve bir valinin hedef listesinde olduğu açıklandı.

IKBY’ne karşı istihbarat birimi çökertildi

Üçüncü dosya ise bir yıldan uzun süre devam eden karşı istihbarat operasyonu sonucunda engellenen yedi kişiyi kapsıyor. Yıllar önce bölgede kurulan bir şebekenin parçası olduğu belirtilen bu ekibin Bölgesel Kürt Yönetimi istihbaratı, askeri birlikleri ve çalışanları hakkında bilgi topladıkları belirtildi.

 

PKK dahil olmak üzere başka oluşumlarla bu bilgileri paylaştığı söylenen grubun üst düzey bir istihbarat görevlisine de saldırı planı yapıldığı açıklandı. Güvenlik Konseyi yapılan operasyonlar neticesinde yabancı hükümet ve istihbarat teşkilatlarının bilgilendirildiği ifade edildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *