Wagner Dağlık-Karabağ’a geldi iddiası


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Rus lideri Putin’in yakınındaki etkili isimlerden Yevgeny Prigozhin’in kontrolündeki özel askeri şirket Wagner’e bağlı paralı askerlerin Dağlık Karabağ’a transfer edildiği iddia edildi. Wagner ile ilişkisi olduğu tahmin edilen ‘Madalyanın Öteki Yüzü’ adlı platformdan paylaşılan görseller üzerinden şirket bünyesinde savaşan paralı askerlerin Karabağ’a transfer edilmek üzere bir kargo uçağı bekledikleri öne sürüldü.

 

İkincil kaynaklar ve açık kaynak çalışması yürüten uzmanlar ve Wagner güvenlik şirketiyle bağlantılı sosyal medya hesaplarının bu iddiayı doğruladığı ifade edilse de henüz güvenilir kaynaklardan bir teyit alınamadı. Pek çok doğrulanmamış rapor Dağlık Karabağ bölgesine gelen paralı Rus askerlerin oradan Hankendi şehrine sevk edileceğini iddia etmeye devam ediyor.

 

Dağlık Karabağ’da devam eden çatışmalarda başkent Hankendi’de de çatışmaların sürdüğü belirtiliyor. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Hankendi ile Hocalı arasındaki stratejik noktada bulunan Ermenistan’a ait bir silah deposunun vurulduğunu açıklamıştı.

Prigozhin: Karabağ Azerbaycan toprağıdır

Şirketin yöneticisi “Putin’in Şefi” olarak bilinen Yevgeni Prigozhin’in geçtiğimiz gün Aydınlık’a bir dizi açıklamalarda bulunduğu iddia edilmişti. Türkiye’nin Karabağ’daki çatışmaya müdahil olma hakkını elinde bulundurduğunu söyleyen Prigozhin, Paşinyan’ın turuncu devrimle iktidara geldiğini belirtti. Prigozhin, ABD’nin Karabağ’da yaşanan sorunlar üzerine kışkırtma stratejisi uyguladığını iddia etti. Geçtiğimiz gün Regnum haber sitesinin sorularını yanıtlayan Prigozhin, Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu söylemişti.

 

Yevgeni Prigozhin Wagner’in yöneticisi olduğu iddialarını reddediyor.

Rusya merkezli özel güvenlik şirketi Wagner

Rus paralı askeri şirketi Wagner’in kökenleri 2013 yılından bu yana Suriye’de faaliyet gösteren Moran Güvenlik Grubu’na uzanıyor. Şirketin yöneticisi olduğu iddia edilen Yevgeni Prigozhin, Wagner’in finansörü ve şirketin arkasındaki önemli bir isim olarak biliniyor. Birçok ülkede aktif faaliyet gösteren Wagner’in ana karargâhı Rus Genelkurmayı’nın “Ana İstihbarat Direktörlüğü (GRU)” bünyesinde bulunan ve özel kuvvet yapısına sahip olan 10. Spetsnaz Tugayı’nın ikamet ettiği Molkino’da bulunuyor. Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesinden sonra sahada ortaya çıkan Wagner, Ukrayna’da yoğun olarak faaliyet gösteriyor. Suriye’nin başkenti Şam’ın korumalığından sorumlu olduğu iddia edilen Wagner şirketinin Palmira’nın DAEŞ’den alınmasında büyük pay sahibi olduğu ifade ediliyor. Wagner’in ayrıca Afrika’nın çeşitli ülkelerinde varlığı bulunuyor. Wagner’in Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki faaliyetleri üzerine araştırmalar yapan 3 Rus gazeteci 2018 yılında öldürülmüştü. Wagner mensubu askerler aynı zamanda Libya’da General Hafter’e bağlı ordu birliklerini eğitip, bölgedeki çatışmalarda yer almıştı. Ulusal Mutabakat Güçleri, Trablus bölgesinde yaşanan çatışmalarda birçok Wagner paralı askerin öldürüldüğünü iddia etmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *