Yabancı istihbaratlar Trump’ın sağlık verilerinin peşinde


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Amerikan istihbarat çevrelerinde yabancı istihbaratların Donald Trump’ın sağlığına ilişkin bilgileri yakından takip ettiği konuşuluyor. Başkan Trump, eşi Melanie Trump ve birkaç Beyaz Saray çalışanıyla birlikte, geçtiğimiz günlerde yeni tip korona virüse yakalandığını açıklamıştı.

 

İstihbarat dünyasından sızan bilgilere göre, Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump’a sağlık hizmeti veren tesisleri ve personeli dünyanın dört bir yanından istihbarat örgütleri tarafından hedef alınmış durumda. Aynı kaynaklara göre istihbarat çevrelerinde “rutin görevler” olarak tanımlanan bu çabaların amacı, Beyaz Saray’ın planları ve niyetleriyle ilgili erken uyarılar elde edip Amerikan hükümet planlarının akıbetine karar vermek.

Geçtiğimiz birkaç gün içinde korona virüs enfeksiyonuyla mücadele eden Trump hakkında hassas biyomedikal bilgi edinmeye çalışan yabancı istihbarat çalışanlarıyla ilgili iki haber göze çarpmıştı. Jeff Stein, Pazar günü SpyTalk’ta yabancı casusların, Amerikan başkanının sağlığı hakkında konuşmaların döndüğü yerlere muhtemelen haber kaynağı yerleştirmeye çalıştıklarını yazmıştı. Bu çabaların hedefleri sadece Beyaz Saray çalışanları veya Trump yönetiminin diğer isimleri değil. Asine, Politico’dan Lara Seligman ve Natasha Bertrand’a göre bu operasyonlar doktorlar, yöneticililer, ABD başkanının vücut sıvılarına ve atıklarına erişimi olabilecek temizlikçiler gibi çeşitli hastane personellerini hedefleyebilir.

 

Bazı gözlemciler, ABD Başkanının sağlığı hakkında medyaya verilen çelişkili bilgileri eleştiriyor. Örneğin Beyaz Saray doktoru Sean Conley, geçtiğimiz hafta Başkan Trump’ın solunum cihazına bağlanıp bağlanmadığı tekrar tekrar sorulduğunda tuhaf çabalar sergilemişti. Bu yüzden Politico’ya göre, ABD Başkanının sağlığıyla ilgili detaylı bilgilere muhtemelen erişmiş olan yabancı casuslar, konuyla ilgili Amerikan kamuoyundan daha bilgili olabilir.

 

Yine istihbarat çevrelerinden kaynaklara göre yabancı casusların mesul olduğu başka bir istihbarat görevi de, Başkan Turmp’ın fiziksel zayıflığını propaganda amaçları için kullanmak olabilir. Bu çabaların hedefi, “ABD’yi pandemiyle mücadelede başarısız göstermek” ve bu yolla “emir/komuta zincirinde bir zayıflık olduğunu göstermek” olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *