Sahte Ajan, Sandviçe Gizlenen USB ve Şifreli E-Posta: Denizaltı Casusluğu

Amerika Donanması’nın nükleer mühendisi Jonathan Toebbe ve eşi Diana Toebbe, FBI’ın düzenlediği casusluk operasyonuyla denizaltı programına ait gizli belgeleri satmaya çalışmakla suçlanıyorlar.

 

Amerika Deniz Kuvvetleri’nin “Nükleer Reaktör” adıyla bilinen nükleer güçle çalışan denizaltı programında mühendis olarak çalışan Jonathan Toebbe ve Dianne Toebbe, kendisini yabancı istihbarat görevlisi olarak gösteren ama gerçekte FBI’ın operasyonundaki bir ajana nükleer denizaltıların gizli belgelerini satma suçuyla 9 Ekim tarihinde Maryland’de tutuklandı. Yabancı istihbarat personeli olarak yaklaşan FBI ajanı, Toebbe ile kod adları kullanarak şifreli mesajlaşlarla haberleşiyordu. Toebbe’un sandviç, yara bandı ve sakız kutuları içerisine yerleştirdiği USB bellek içerisindeki belgeleri Washington bölgesindeki gizli görüşme yerlerinde ajan için bırakmasının ardından Moerno kripto para kullanılarak hesabına yüzbinlerce dolar transfer ediliyordu.

 

Savcılık yaptığı açıklamada Toebbe için “nükleer denizaltı tasarımlarının yabancı bir ülkeye satılması” suçlamasıyla dava açıldığını belirtti.

 

2012-2014 yılları arasında donanmanın nükleer reaktör programında çalışan Jonathan Toebbe’un hükümet destekli bir araştırma merkezinde çalışıyor olması sebebiyle söz konusu programa erişimi bulunuyordu. 2020 yılının Aralık ayında FBI, 1 Nisan tarihinde postalanan ve “Lütfen bunu askeri istihbarat teşkilatınıza iletin. Ulusunuz için çok önemli bilgiler barındırdığına inanıyorum. Bu bir aldatmaca değil.” yazılı mektubu elde etti. Bunun yabancı istihbarat ile ilişki kurma çabası olarak gören FBI’ın neden bu kadar süre sonra pakete eriştiği ise bilinmezliğini koruyor. FBI’ın ele geçirdiği paketin içerisinde bir SD kart ve şifreli e-posta sistemi olan ProtonMail’e dair talimatlar bulunuyordu.

 

26 Aralık 2020 tarihinde FBI, “Bob” takma adını kullanarak “Alice” adını alan Jonathan Toebbe’a ProtonMail üzerinden “Mektubunu aldık. Seninle çalışmak istiyoruz. Uzun zaman oldu, hala orada mısın bilmek istiyoruz. Lütfen bu mesaja cevap ver, böylece nasıl devam edileceğine dair talimatlar vereceğiz.” İki ay sonra bu e-postaya cevap veren Jonathan, “İletişime geçtiğiniz için teşekkür ederim. Hala buradayım. COVİD bu e-postaya bakmamı zorlaştırdı. Nasıl ilerleyeceğimizi konuşalım.”

 

Jonathan belgeleri şifreli bir bulut uygulamasına yükleme karşılığında Manero kripto para birimiyle yüz bin dolarlık ödeme talep etme isteğine rağmen FBI, yüz yüze görüşme için aylar boyunca güven kazanmak için çabaladı. Nihayet, 2021 yılının Haziran ayında Bob ve Alice’in ilk alışverişi gerçekleşti; Jonathan belirlenen noktaya 16 GB kapasiteli USB belliği bırakırken, eşi Diana ise uzakta çevreyi denetleyerek casusluk faaliyetine dahil oldu. FBI ajanı USB belliği plastikle sarılı halde fıstık ezmeli sandviçin arasına saklanmış olarak aldı.

 

Jonathan belirlenen noktaların bulunduğu bölgelere gitmeden önce sahte dijital izler bırakarak, orada bulunma nedenini gizlemeye çalışıyordu. Bunun için belirlenen noktanın olduğu şehirleri internet arama motorunda “gezilecek yerler, tırmanış yapılacak araziler” olarak aratarak görüşmelerine sahte hikayeler oluşturmaya çalıştı.

 

Sonraki görüşmelerde yara bandı ve sakız kutusu kullanan Jonathan, FBI’a verdiği bu belgeleri donanma programında çalıştığı yıllar boyunca özenle sızdırdığını ProtonMail ile gönderdiği mesajlarda dile getirdi. Jonathan bu süreç içerisinde FBI’a gönderdiği bir mesajda kendi yöntemlerinin karşı casusluk teknikleriyle birebir örtüştüğünü, görüştüğü kişinin Amerikalı güvenlik personeli olmadığını anlamak maksadıyla 5 milyon Dolar talep ettiğini söyledi.

 

Jonathan’ın sızdırdığı en son belge ise Amerika’nın ileri teknolojilere sahip bir denizaltı sınıfına aitti. En erken 2060 yılına kadar hizmette kalması beklenen nükleer güce dayalı  güdümlü füze kapasiteli hızlı saldırı amacı taşıyan ve görünmezlik ile istihbarat toplama özelliklerine sahip 3 milyar Dolar maliyete sahip Virginia sınıfı denizaltılarına ait tasarımlar yine USB belleğin içerisinde FBI’a verildi.

 

Ağustos ayındaki belgeyi teslim etmesinin ardından artık bu işi bırakmak istediğini söyleyen Jonathan, Amerika’dan çıkarılma noktasında yardım istediği e-posta gönderdi. Bunu yapmaları halinde kendilerine minnettar olacağını belirten Jonathan, bir gün “Bob” olarak konuştuğu kişiyle yemek yiyip birbirlerinin kariyerlerinden bahsetmek istediğini ve ülkesine bağlılığından ötürü Bob’un cesaretini överek bitirdiği mesajında, Amerika’dan ayrılmak için pasaportlarının hazır olduğunu belirtti.

 

9 Ekim günü tutuklanan Jonathan ve Diana Toebbe çiftinin Atom Enerji Yasası’nı ihlal ederek nükleer enerji yapabilme bilgilerinin paylaşılması suçlamasıyla ömür boyu hapse çarptırılabilecekleri belirtiliyor.

8Comments

Add yours

+ Leave a Comment