ABD, Fas ile on yıllık askeri işbirliği anlaşması imzaladı.

Estimated read time 2 min read

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Kuzey Afrika Turu kapsamında Fas’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Esper’in Fas’a gerçekleştirdiği ziyarette, ABD ve Fas arasında önümüzdeki on yılı kapsayacak askeri işbirliğinin güçlendirilmesini amaçlayan bir anlaşma imzaladı. Fas Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre askeri anlaşma ‘’savunma alanında işbirlik için bir yol haritası görüyor ve iki ülke arasındaki stratejik ortaklığı desteklemeyi amaçlıyor.’’

 

Esper, Fas gezisinde kraliyete bağlı Silahlı Kuvvetler Genel Müfettişi Orgeneral Abdülfettah Lurak ile de görüştü. Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanlığı’ndan ikili arasındaki görüşme ele alınarak yapılan açıklamada, özellikle silahlanmayı artırma ve ortak güvenlik hedefleri konuları üzerinde durulduğu belirtildi.

 

Esper ayrıca başbakan yardımcısı Abdüllatif Ludi ile de görüşmeler yaptı.Görüşmede taraflar iki ülke arasındaki işbirliği konusunda devamlılık sağlanmasını istedi. Görüşmeler de ayrıca ABD’nin Fas’a yapacağı savunma sanayi yatırımları ele alındı.

 

Fas, ABD için Kuzey Afrika’da büyük bir önem teşkil ediyor. Askeri anlaşmanın iki ülke arasındaki işbirliğine önemli derecede katkı sağlaması bekleniyor. ABD’nin en büyük silah tedarikçilerinden biri olan Fas, bu yıl COVID-19 nedeniyle iptal edilen ‘Afrika Aslanı’ adlı askerî tatbikata ev sahipliği yapacak.

+ There are no comments

Add yours