ABD askerleri Somali’den çekildi

Estimated read time 2 min read

ABD ordu kaynakları Somali’deki askerlerin tamamen çekildiğini açıkladı.

 

Trump’ın emri doğrultusunda, Afganistan’da ve Irak’taki ABD askerlerinin aşamalı olarak geri çekilmesi sonrasında Somali’de de bir çekilmenin gerçekleştiği belirtildi. Çekilme öncesinde Somali’de 650 ile 800 arasında askerin bulunduğu tahmin ediliyordu.

 

ABD Afrika Kuvvetleri Komutanı Stephen Townsend, çekilme sırasında el-Kaide bağlantılı eş-Şebab örgütü tarafından hedef alındıklarını ancak herhangi bir kaybın olmadığını ifade etti.

 

Somali’deki güvenlik güçlerine terörle mücadele konusunda eğitimler veren ABD birliklerinin, çekilmeyle birlikte komşu ülkelere kaydırılacağı bildirildi. ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı Sözcüsü Chris Karns, yaptığı açıklamada Kenya ve Cibuti’ye gönderilecek askerlerin sayısı hakkında açıklamada bulunmadı. Askerlerin gönderileceği Kenya’daki ABD Afrika Komutanlığı üssüne geçtiğimiz yıl eş-Şebab tarafından saldırı düzenlenmiş ve daha sonra bölgede üst düzey güvenlik önlemleri alınmıştı.

 

Son durum hakkında açıklamalarda bulunan Somalili yetkililer, eş-Şebab örgütünün saldırılarını artırdığı dönemde ABD’nin çekilme hareketinin gerçekleşmesini doğru bulmadıklarını aktarmışlardı. Çeşitli güvenlik analistleri de Trump’ın bu kararının Eş Şebab’la mücadelede Somali idaresi için iyi olmayacağı görüşünde. ABD güvenlik analistleri ise Somali’de 19 bin asker bulunduran Afrika Birliği gücünün yıl sonunda çekileceğine işaret ederek, ‘Somalili güçler, ülke güvenliğinin sorumluluğunu üstlenmeye hazır değil’ yorumunda bulunmuştu.

 

ABD, 2020 Aralık ayında, 800 kadar askerini Somali’den çekmiş ve tam çekilmenin yakın bir tarihte gerçekleşeceğini duyurmuştu.

+ There are no comments

Add yours