Kabil’de Uygurları araştıran Çin casusları yakalandı

Afganistan’da bir hücre evine yapılan baskında Çin adına casusluk yaptığı iddia edilen on kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

 

Afganistan Ulusal Güvenlik Müdürlüğü (NDS) tarafından 10 Aralık’ta başkent Kabil’de bir hücre evine yapılan baskında, on Çin vatandaşı casusluk yaptığı iddiasıyla gözaltına alındı. Yapılan baskında çok sayıda silah, mühimmat ve patlayıcı madde ele geçirildiği bildirildi.

 

Üst düzey NDS yetkilisi, sorgulanan kişilerin Kunar ve Bedahşan vilayetlerinde El Kaide, Taliban ve daha çok Uygurlar hakkında bilgi toplandığını itiraf ettiklerini söyledi. Çinli casusların bölgedeki Uygurlar hakkında bilgi toplayarak, Afganistan’da bulunan Doğu Türkistan İslam Hareketi liderlerini hedef almak istedikleri iddia edildi. Daha önce de Çin’in zorla casusluk yaptırdığı Uygurlu bir kişiye Afganistan’daki Uygurları izleme görevi verildiği iddia edilmişti.

Kabil hükümeti Çin’den resmi özür talep etti

Gözaltına alınan Çinli vatandaşlar hakkında Çin’in Afganistan büyükelçisi Wang Yu ile görüşen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Emrullah Salih, ‘’Pekin, uluslararası kuralları ihlal ettiğini kabul ederse, casusluk yaptığı ifade edilen Çin vatandaşı kişiler hakkında af çıkarılması düşünülebilir.’’ açıklamasında bulundu. Salih’in, Pekin’in özür dilememesi halinde olayla ilgili hukuki sürecin başlatılacağını bildirdiği ifade edildi. Ayrıca söz konusu gelişmeler sonrası Çin’in, soruşturmanın kapatılması amacıyla Kabil hükümetine baskılar yaptığı iddia edildi.

+ There are no comments

Add yours