Kuzey Kore askeri geçit töreni düzenledi

Estimated read time 2 min read

Kuzey Kore Perşembe günü başkent Pyongyang’ta düzenlediği geçit töreninde denizaltıdan fırlatılan balistik füzeyi ve onlarca askeri aracını sergiledi.

 

Reuters’ta yer alan haberde, törende kısa menzilli ve kıtalararası balistik füzelerin yeni geliştirilmiş çeşitlerinin sergilendiği ifade edildi. Kore İşçi Partisi’nin 8. Kongresi’nin son bulmasının ardından gerçekleştirilen geçit töreninde sergilenen füzelerin, daha önce sergilenen füzelere kıyasla daha büyük olduğu gözlemlendi.

 

Kuzey Kore devlet medyasından yayımlanan görüntülere göre, ‘Pukguksong-5’ adı verilen yeni balistik füze, ‘dünyanın en güçlü silahı’ olarak tanıtıldı. 2020 yılının Ekim ayında düzenlenen askeri geçit töreninde ise şimdiki balistik füzenin bir alt modeli olan ‘Pukguksong-4’ sergilenmişti. Ancak Ekim ayındaki törenin aksine, Perşembe günü gerçekleşen törende, menzili ABD’ye kadar uzanan kıtalararası balistik füzesine yer verilmedi.

 

Kore Merkezi Haber Ajansıı tarafından düşülen notta, ‘’dünyanın en güçlü silahı olarak belirtilen balistik füzeler, Kuzey Kore silahlı kuvvetlerinin gücünü kanıtlıyor.’’ denildi.

 

Partisinin 8. Kongresi’nde konuşan devlet başkanı Kim Jong Un ‘’Kuzey Kore’nin ABD ile başa çıkabilmesi için askeri ve nükleer kapasitesini daha da artırması gerek.’’ demişti.

+ There are no comments

Add yours