Uzay Kuvvetleri ABD İstihbarat Topluluğuna katıldı

Estimated read time 3 min read

ABD Uzay Kuvvetleri Genel Komutanlığı (USSF), ABD istihbarat topluluğunun on sekizinci üyesi olduğunu açıkladı.

 

Geçtiğimiz hafta Cuma günü ABD’nin Mariland eyaletindeki Bethesda ilçesinde bulunan gizli bir üste gerçekleşen bir törende, kuvvet komutanlığının resmi olarak ABD istihbarat topluluğuna katıldığı duyuruldu. Törende konuşan ABD Uzay Komutanlığı Uzay Operasyonları Komutanı General  John W. Raymond ‘’Uzay alanında istihbarat faaliyetleri, ticaret ve işbirliğinin geliştirilmesi hedefleniyor. Bu katılım, Uzay kuvvetlerinin ve istihbarat topluluğunun herhangi bir tehdidin üstesinden gelmede önemli bir rol oynayacak.’’ dedi.

 

Törende yer alan ABD Ulusal İstihbarat Direktörü John Ratcliffe, ABD Uzay kuvvetlerinin istihbarat topluluğuna birçok alanda getireceği başarılardan bahsetti. USSF’nin ABD istihbarat topluluğuna katılmasının, uzay kuvvetleri için daha fazla stratejik değişimler ortaya çıkaracağını vurgulayan Ratcliffe  ‘’Bu katılım, Amerika’nın uzaydaki çıkarlarını doğrulamaktadır. ABD’nin uzayı koruma ve güvenli hale getirmesi taahhüdü bu katılım ile birlikte yeniden doğrulanacaktır. Artık ABD’nin uzay gücü her zamankinden daha güçlü ve daha bir bütün halde hareket edecek. Dünyada rakibi bulunmayan uzay güvenlik ekibinin çalışma azmini ve yaratıcılığını dört gözle bekliyoruz.’’ dedi.

 

Üst düzey bir istihbarat yetkilisi, istihbarat topluluğuna katılan USSF’nin, diğer ülkeler hakkında istihbarat toplayan uydulara yönelik herhangi bir tehdidin olup olmadığı konusunda tetikte kalacağını ve diğer ülkelerin uzay alanındaki çalışmalarını analiz etmede görev alacağını açıkladı. Bazı ABD’li yetkililer, bu gibi hareketlerin daha önce sembolik olarak gerçekleştiğini ancak bu hareketin sembolikten daha fazla getirisi olmasını umduklarını belirttiler.  Rusya, Çin ve diğer ülkelerin uzay konusunda öne çıkan çalışmalarına kıyasla ABD’nin artık uzay çalışmalarında ‘’üstünlüğünü korumaya daha fazla yoğunlaşacağı’’ belirtiliyor.  

 

Donald Trump, 2019 yılının Aralık ayında ABD Uzay Kuvvetlerinin, 6’ncı “ana askeri hizmet kuvveti” olarak faaliyetine başladığını açıklamıştı. General Raymond ise daha önce, yeni kuvvet komutanlığının ABD’nin istihbarat birimleriyle çok yakın çalışmalar yürüteceğini ifade etmişti.

+ There are no comments

Add yours